| LittleLady a întrebat:

BUna seara.Am dubii cu privire la descoperirea fierului.Acest element chimic exista din epoca fierului si se foloseste tot de atunci? Pai oamenii de atunci,care nu erau prea destepti cum il prelucrau, dar acum cum se prelucreaza? Si sunt mai multe tipuri? Adica aliaje sau la ce se refera?

2 răspunsuri:
| Valy10 a răspuns:

Din anul 1782(parca) de cand James Watt a inventat motorul cu aburi, totul a devenit foarte simplu. S-au construit repede masini bazate pe motorul cu aburi care indeplineau diferite sarcini. Asa si cu fierul. Exista mai multe tipuri de fier prelucrat gen fierul forjat. Aliajele sunt amestecuri formate din mai multe metale(ex:fonta=fier+carbon sau otel=fier+ carbon in cantitati mai mici)...

| costis a răspuns:

Cred ca sabiile de fier au fost utilizate prima data de hetiti. Pana atunci se folosea cuprul. Insa este posibil sa se fi utilizat anterior alte obiecte din fier.