| waXonwaXoff a întrebat:

Dati-mi un link cu ceva-ul unui element chimic!

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Carbonul a fost descoperit în preistorie și era cunoscut anticilor, care îl preparau prin arderea materialului organic în spații fără mult oxigen (creând cărbune). Diamantele au fost întotdeauna considerate rare și frumoase. Unul dintre ultimii alotropi ai carbonului, fulerenul, a fost descoperit ca produs secundar în experimente din anii 1980.

Numele său vine din franțuzescul charbone, care, la rândul său, vine din latinescul carbo, însemnând cărbune. În germană și olandeză, numele carbonului sunt Kohlenstoff și, respectiv, koolstof, ambele însemnând literal "materia (stofa) cărbunelui".
mai multe vezi aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Carbon

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cauta pe ro.wikipedia.org si gasesti destule. Succes si numai bine!