| 400kg a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu scoala. Acuma 4 ani am renuntat la scoala din motive personale si am facut 11 clase dar in clasa 11-ea am ramas repetent din cauza la absente. Deci am doar diploma de 10 clase. Pot oare acuma sa ma duc direct la liceu? Mentin ca, capacitatea o am luata dar bineinteles am luat-o din a doua incercare, si cum m-am imprietenit cu colegii am ramas la profesionala. Este posibil sa pot incepe liceul acuma fara clasa a 11-ea terminata? Si daca se poate, oare pot sa fac sa lipsesc si la ore sau sa ma inteleg cu profesorii sau directoarea pentru ca eu si lucrez si de noapte si de zi, cand cum. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Ca varsta, depasesti 18 ani. Te poti inscrie, in 2014, la orice liceu/colegiu( din filiera teoretica sau tehnologica) care are organizate cursuri "serale" sau cursuri cu "frecventa redusa" din localitatea de domiciliu.Trebuie sa repeti clasa a 11-a(pe foaia matricola nu ai situatia incheiata!) si vei mai urma, incluzand clasa a 11-a, 3 ani de scoala pana ca sa poti da examenul de bacalaureat--- asta, pentru ca aceste forme de invatamant ("seral "si "frecventa redusa" ) implica 13 clase ( nu 12, precum forma de invatamant "curs de zi"). Nu cred ca vei da vreun examen de diferenta.

P.S. cauta scoli care au organizate cursuri serale nu din cele care au organizate cursuri cu frecventa redusa. Cele "cu frecventa redusa " sunt vai de mama lor ---sansa de a-ti lua bacul este aproape nula daca alegi varianta "frecventa redusa"!

2 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

La liceu ar trebui sa dai anumite diferente, e ca si cum te-ai muta de la profesionala la liceu si trebuie sa dai anumite materii pe care nu leai facut acolo.de ce nu incerci la seral? acolo au si posibilitatea de a face ore supa masa si profesorii sunt mai intelegatori pentru ca multi care merg la seral sunt in situatia ta. felicitari pentru ca vrei sa iti continui studiile

| Nyko05 a răspuns:

Ok, din cate am inteles ai renuntat la liceu, apoi te-ai inscris la profesionala sau ceva de genul, ei bine daca vrei sa te inscrii la liceu dai niste diferente si banuiesc ca poti repeta clasa a11-a si apoi faci a12-a acum mna depinde dar sunt de acord cu thalyslly, de ce nu te duci la un seral? acolo poti sa iti modelezi programul mai usor.