| forzasteaua a întrebat:

am o problema la informatica,ce suna cam asa: realizati un program care determina perimetrul si aria unui patrat, cunoscandu-se lungimea laturii acestuia. este buna rezolvarea de mai jos?
real a
scrie a
p

2 răspunsuri:
| andreeaoprea a răspuns:

Ai macar idee cu ce se mananca programarea? In primul rand pentru a scrie un program trebuie sa folosesti un limbaj de programare. Tu nu ai facut altceva decat sa insiruiesti niste litere. In al doilea rand trebuie facuta o declarare a laturii, apoi operatii pentru arie si perimetru si intr-un final o afisare pentru acestea doua. nu stiu exact pentru ce limbaj ai nevoie, asa ca nu ma apuc sa scriu program degeaba. sper ca te-am ajutat si cu atat.

| forzasteaua explică:

In pseudocod era vorba happy eram prins in teme si am uitat sa specific. oricum, l-am rezolvat in seara aia.

Întrebări recente