| 666Belial666 a întrebat:

As vrea sa ma ajutati la niste exercitii fiti atent:
1.Andrei vrea sa deseneze un dreptunghi cu perimetrul de 16 cm.Atat lungimea cat si latimea sunt exprimate printr-un numar natural de unitati(cm)
Cate posibilitati are Andrei?

2.
Perimetrul unui triunghi este de 3100, iar o latura este de 900 cm.Alta latura depaseste cu o treime lungimea laturii cunoscute.
Lungimea celei de-a treia laturi este:
A. 100cm B. 800cm C. 1000cm

3.Drumul strabatut de o buburuza de la o frunza la alta are forma unei linii frante ABCDEF.
a)Cati centimetri a parcurs buburuza daca:
-AB=EF=3cm
-CD este cel mai mic cu 1 cm decat AB
-DE este cel mai mare cu 1 cm decat EF;
-BC este cel mai mare cu 2 cm decat DE?

4. Dintr-un dreptunghi se pot forma 5 patrate cu latura de 9 cm.
Cu cat este mai mare perimetrul dreptunghiului decat a patratului?

6.Perimetrul unui dreptunghi este 30cm. Daca lungimea se mareste de 2 ori, iar latimea se mareste de 4 ori cu noile dimensiuni se poate obtine un patrat.Afla perimetrul si aria patratului Obtinut.

7. Daca,,se mareste"de trei ori latura AB a unui patrat si de patru ori o latura alaturata ei si capetele segmentelor obtinute se unesc, se obtine un triunghi cu perimetrul de 24 cm si lungimea celei mai mari laturi de 10 cm.
Afla perimetrul patratului initial.

8. Daca dintr-un dreptungi de hartie cu perimetrul de 132 cm tai o bucata de forma patrata, obtin un alt patrat identic cu cel taiat.
Care sunt dimensiunile dreptunghiului?

9.
Daca unui dreptunghi ii alatur un alt dreptunghi cu aceeasi dimensiuni, obtin un patrat cu perimetrul de 240 cm.
Afla dimensiunile dreptunghiului.

10.
Daca pun alaturi doua drepunghi identice cu perimetrul de 240 cm, obtin un patrat.
Calculeaza lungimea laturii patratului obtinut.

11.
Dubland dimensiunea laturii unui patrat ABCD pot construi un nou patrat cu perimetrul P1, iar daca triplez dimensiunea laturii patratului ABCD obtin un alt patrat cu perimetrul P2. Diferenta dintre perimetrele P2 si P1 este de 64 cm.
Afla lungimea laturii patratului ABCD.

12.
In exteriorul unui dreptunghi ABCD cu AB=10 CM si BC=5 CM se construiesc un patrat ABMN si un triunghi dreptunghi BCE cu laturile egale.
Afla perimetrul noii figuri.

13.
Un dreptunghi are lungimea cu 5 cm mai mare decat jumatatea din latura unui patrat, iar perimetrul sau este egal cu jumatatea din perimetrul paatratului.Latimea dreptunghiului este jumatatea din lungimea sa.
Afla latura patratului.

2 răspunsuri:
| 666Belial666 explică:

Va rog urgeeent!

| CryMy1 a răspuns:

1. 2 x (L + l) = P
2 x (L + l) = 16 => L+l = 8
L = 0, l = 8
L = 1, l = 7
L = 8, l = 0.
Raspuns: 9 posibilitati.

2. AB = 900
AC = 900 + 900:3 = 1200
P = AB + AC + BC
3100 = 900 + 1200 + BC => BC = 1000

3. CD = 3 - 1 = 2
DE = 3 + 1 = 4
BC = 4 + 2 = 6
R: 3+2+4+6+3=18

4. P dreptunghiului = 2 x (5 x 9 + 9) = 2x 54 = 108
P patratului = 9 + 9 = 18
R: 54-18 = 34

M-am plictisit sa mai scriu. Incearca sa-ti faci singur temele de acum.