| anonim_4396 a întrebat:

Salut, profesorul meu de informatica mi-a dat o problema de Pascal(limbajul de programare):Fie un cub de latura mica. a)Calculati perimetrul patratului b)aria bazei si lungimea bazei.
Va rog sa postati rezolvarea sau macar raspunsul, Multumesc

Răspuns Câştigător
| BuburuzaAnca a răspuns:

Program arie_patrat;
var lat, aria: integer;
begin
writeln(‘Dati latura patratului’);
readln(lat);
aria := lat * lat;
write(‘Aria patratului este ‘, aria);
end.
Asta este pentru aria unui patrat dar cred ca e bun pentru punctul b. pentru ca presupun ca prin aria bazei unui cub se refera la aria unui patrat.

5 răspunsuri:
| BuburuzaAnca a răspuns:

Pentru perimetru merge identic doar ca in loc de arie vei avea perimetru si formula pentru calculul unui perimetru... cred

| BuburuzaAnca a răspuns:

Am revenit. Un program 2 in 1 ar arata cam asa nu sunt sigura ca e scris 100% corect da verifici tu la compilare.

uses crt;
var a, per, aria:word;
procedure p(a:word);
begin
per:=a*4;
aria:=a*a;
end;
begin
write('Dati latura patratului: ');
readln(a);
p(a);
writeln('Perimetrul patratului = ', per,' u.l.');
write('Aria patratului = ', aria,' u.p.');
readkey;
end.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc mult

| BuburuzaAnca a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsul tau aici...

| BuburuzaAnca a răspuns (pentru BuburuzaAnca):

Sa fii iubit! Numai bine