| CatGirl a întrebat:

Imi puteti da niste exemple de locutiuni verbale? Cum se analizeaza acestea sintactic si morfologic?

105 răspunsuri:
| 142536 a răspuns:

Buna

| 142536 a răspuns:

Buna seara

| CcOcCoLiNO a răspuns:

A-si da viata,a se lua la harţă, ai prinde bine, a sta pe ginduri etc.

| RalucaSandu a răspuns:

A avea dubii, a baga de seama, a-si baga nasul, a-si baga mintile in cap, a duce cu vorba, a duce dorul, a duce la capat, a o lua la sanatoasa, a-si lua lumea-n cap, a-si lua inima-n dinti, a lua teapa, a lua peste picior, a lua loc, a lua nastere, a sari calul, a parea rau, a lua la rost, a prinde de veste, a aduce aminte. etc big grin

| XGX a răspuns:

A da coltu = A muri.

| Ghiurca_Larisa_1997 a răspuns:

A vedea

| Marcu_Georgiana_1998 a răspuns:

Buna draga! kiss
imi aduc aminte(imi amintesc)
dati de stire(anuntati)
a da buzna( a navali)
a da ortul popii(a muri, a deceda)
a se da peste cap( a se rostogoli)a lua-o la picior(a fugi)

| RoxanaRoxee a răspuns:

Vreau si eu sa-mi spuneti daca citatul " cand ma desteptai a doua zi" cuvantul "desteptai" sa fie nalazit si ce este in citat locutiune verbala sau diateza verbala? Ajutati-ma!