| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai am trecut pe a 8-a si deja incep sa ma gandesc serios la ce liceu merg si la ce profil. Eu as vrea sa ma duc la profilul "Stiinte ale naturii", pentru ca as vrea sa devin medic, dar nu am aceasta posibilitate deoarece eu traiesc intr-un orasel micut cu un singur liceu, in care sunt doar 2 profile bune: mate-info si filologie. Eu ma gandesc ca ar trebui sa aleg mate-info, deoarece predomina materiile necesare. Filologia nu are legatura cu medicina, chiar daca e mai usoara. In fine, alta e problema. Nu stiu cum o sa ma descurc. Cand am vazut ce materii sunt la acest profil am inlemnit. Si nu stiu daca o sa pot face fata, dar daca ma duc la filo am anumite porti inchise in ceea ce priveste facultatea etc. Cum sa fac? Ce sa aleg? Majoritatea colegilor mei sa duc la filo ca-i mai usor, eu o sa fiu cam singura...

5 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună! happy
Mate-info e mai asemănător cu ştiinţele pentru că sunt ambele profiluri de real.
E greu.da, e, dar e mai bine aşa. Nu trebuie decât să te străduieşti.
Şi în legătură cu colegii, o să ai destui în orice clasă.
Faci ceea ce crezi.
Succes!

| OoBunnyoO a răspuns:

Poti face orice liceu si orice profil vrei. Din pacate, pentru a intra la medicina, va trebui sa faci oricum pregatire, pentru ca este o concurenta foarte mare. Dar, cred ca mai indicat ar fi sa faci mate-info pentru medicina.

| Foxitaa a răspuns:

Daca vrei sa devii medic, e mai bun mate-info.Nu te lasa influentata! Alege ce crezi ca e mai bine pentru tinehappy

| Anonim646410 a răspuns:

Ti-as sugera mate-info. De ce? Fiindca profilul acesta are de toate. Daca te faci medic vei avea chiar un avantaj, deoarece un medic bun trebuie sa stie si matematica si informatica si fizica. Nu vei face atata biologie si chimie ca la stiinte, dar poti face in ciclul superior al liceului ore in particular pentru admiterea la medicina. Un profil real e mereu mai greu ca unul uman, dar daca mergi la filo poti sa-ti iei adio de la medicina si de la o gramada de alte facultati. Deci sugestia mea e categoric mate-info. Si daca nu te omori cu matematica sau informatica, trebuie sa inveti caci dai bac din mate m1...cam atat am avut de spus.

| WorkHardRO a răspuns:

Credemă du-te unde vrei tu şi unde crezi căi mai bine pentru tine hotărăşte singură.

Eu de exemplu m.am dus la ¤Protectia mediului ¤
Dacă eşti bună la informatica si matematică, du-te la mate-info

Dacă nu, du-te la filologie!