| Marrythenight a întrebat:

sunt a8a, si as vrea sa aleg ca profil de liceu pe care il voi urma, filologia. Doar ca as vrea ca dupa sa dau la medicina. Stiu ca stiinte ale naturii este cel mai potrivit profil, dar imi este foarte frica de bacul de la mate. E asa greu oare, cu toate ca e m2? as avea vreo sansa, daca as face pregatire la chimie si bio? ( daca as intra la filo ) ma mai gandeam la jurnalism...ar fi si asta o idee buna? va rog, raspundeti-mi la toate intrebarile, sunt foarte confuza.

4 răspunsuri:
| Doηηa a răspuns:

Dacă dai la filologie poți să-ți iei adio de la medicină.Noi abia dacă facem chimie, biologie...în general nu se pune preț pe științe reale(pe care din clasa aXI-a nu le mai facem deloc).
Medicina pe asta se bazează, nu pe științe umaniste.Și nu ți-ar rămâne timp pentru pregătiri la biologie și chimie pentru că la filologie este foarte mult de tocit, scris, citit....Mai bine dai la ștințele naturii și în acești patru ani de liceu faci pregătire la matematică. Clar iei bacul fără probleme dacă te pregăteși din timp.
Jurnalism? Hmm, mie una nu îmi place.Mai sunt și alte opțiuni.

| fumsipraf a răspuns:

Draga mea, daca vrei la medicina du-te la stiinte.eu sunt la filo si nu imi place pentru ca nu imi plac limbile dar acolo am intrat.a fost mare concurenta in liceul meu. E foarte greu de la filo sa dai la medicina, dar nu e imposibil.dar de ce vrei sa te complici cu filo daca iti plac stiintele? Doar ca dai bacul din mate? Mai bine iei meditatii doar la mate daca nu te descurci parerea mea. Si faci tu de un 7-la la bac.

| euu2307 a răspuns:

Daca intrii la filo si inveti la chimie si biologie pe timpul liceului este foarte bine.cunosc multe persoane care de la filo au dat la medicina, ideea e sa fi atrasa si sa stii sigur ca asta vrei sa faci.parerea mea e sa te duci la filo ca daca e sa nu intrii la facultatea de medicina, mai ai si alte variante, in schimb de la stiinte nu prea ai unde sa te duci, e mai greu.

| LNK a răspuns (pentru euu2307):

De la stiinte nu ai unde sa te duci?
De ce vorbesti a prost? Doar ca sa fii si tu bagat in seama?