| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU. Am o problema si vreau sa ma ajutati cu niste sfaturi din partea dvs. Ma numesc Roxana si am probleme cu prietenul. Sa va spun despre ce este vorba. Acum 2 luni l-am imprumutat cu 3. 500RON, spunand ca mii da in o saptamana, lui trebuindu-i pentru nu stiu ce probleme. Eu avand incredere oarba in el, i-am dat acesti bani. Si cu timpul pana in prezent am auzit multe lucruri despre el, (ex: antecedente penale legat tot de bani). De o bucata de timp tot imi spune ca imi da acesti bani maine, poimaine, raspoimaine si tot asa. Insa mai tot timpul ma si ameninta ca nu imi mai inapoiaza banii, Ca imi distruge familia ca asa vrea el. Si eu ca martor am doar pe sora mea si prietenul ei. Insa as vrea sa stiu daca m-ar ajuta cu ceva niste inregistrari audio in care vorbim despre acesti bani, vreau sa le duc la politie. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi si sa imi spuneti cum pot rezolva aceasta problema. Am o nevoie urgent de acesti bani deoarece trebuie sa imi platesc taxele la scoala. Va multumesc mult si astept cat mai multe raspunsuri din partea cuiva care a trecut prin asa ceva sau care cunoaste. FUNDA.

Răspuns Câştigător
| onFire a răspuns:

Buna.Inregistrariile audio sunt foarte bune mai ales daca te ameninta.
Parerea mea este ca trebuie sa te duci la politie de la inceput.Acel om nu este supranumit un om deoarece si-a batut joc de sensimentele tale si te-a folosit doar ca sa faca rost de bani.
Sfatul meu:
Daca te mai ameninta inregistreaza fara sa-si dea seama si du-te cu dovada la politie.
Doar asa vei scapa de povara.
Mult noroc si sanatate!

4 răspunsuri:
| Ramo137 a răspuns:

Da, ar fi bine sa il inregistrezi dar... de ce nu ii spui mamei sau tatalui tau ce iti face? trebuie sa se ia cineva de el sau sa-l bata bine.amenintal si tu cu ceva, nu stiu, vezi ce are sau ce ii place si zii ca il iei tu, nu stiu ce sa zic...
A DA! du-te si vb cu un consilier/psiholog te ajuta foarte mult. daca ai la scolal stai da vorba cu ea/l si spune-i toate detaliile. sper sa te lase in pace. papa

| luliluli a răspuns:

Ar trebui sa faci plangere la politie. Vad ca inca il numesti "prietenul" Prietenii nu profita unii de altii.

Răspuns utilizator avertizat
| danyelos78 a răspuns:

Chemi politia acasa si cand intra pe usa ii pui sa il imobilizeze sau aduci niste martori care sa spuna politiei care e problema, sau montezi un microfon la tine in ureche (asta e mai mult pentru spionaj si din astea) sper ca ti-am fost de ajutor! Multa bafta si Dumnezeu fie cu tine.happy