Întrebare recomandată | adelina899 a întrebat:

Sunt anul 1 la facultate (Drept ) si am foarte mult de invatat. Voi cum invatati? Mie mi se pare ca invat mecanic, sunt si prea multe informatii care trebuiesc acumulate ....in acele pauze care se fac dupa ce inveti ce ar trebui sa fac ca sa ma relaxez? Vreau sfaturi legate de invatat pentru ca simt ca nu fac fata.

7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

La ce Universitate? Eu am fost la Babes, invatam doar in sesiune, nu aveam note mari dar treceam fara sa ma stresez foarte mult.
E important sa te concentrezi cand inveti, mai bine inveti ca lumea o ora, decat 3 in care visezi la altceva, te uiti pe pereti pe telefon etc si te ajuta sa notezi chestiile importante sis a iti faci un plan, cate pagini sau cate ore inveti azi si sa iti organizezi programul. Opreste telefonul, tv, netu cand inveti, sa fii atenta la cursuri. In timpul liber fa ce iti place tie orice de la sport sau jocuri pe calculator la barfe cu prietenele, shopping.

| ioandreii a răspuns:

Esti in prima sesiune de la facultate si ai de invatat intr-o luna, cit ai invatat intr-un an la bac. Termeni sunt noi si nu intelegi mai nimic. Examenile sunt multe si profesori exigenti.
1 Nu dispera, nu te stresa, nu te panica, fii stapina pe tine si nu te lua dupa toti disperati.
2 Era bine daca mergeai si la cursuri si la seminarii ca sa te cunoasca profesori si invatai inaintea sesiuni, iar in sesiune doar iti reamintesti.
3. In sesiune lasa toate activitatile care te-ar face sa iti fuga mintea(vb multa la telefon cu prietenul, prietenile certurile inutile etc) nu trebuie sa ai mitea imprastiata.
4 Daca te consideri in stare mergi la toate examenele daca nu lasa unul doua examene la care nu crezi ca poti face fata pentru sesiunea de restante.
5.cauta sa nu inveti organizat. Fa pauza in care iesi si respira aer curat. creierul are nevoie de oxigen.
6 E bine daca ai pe cineva cu care sa inveti impreuna.
7 Cauta sa ai cursurile la fiecare obiect si sa inveti intai cursul.
8 Sintetizeaza materia, scoateti pe doua foi toate definitile de capitol si cele mai importante si invatale pe de rost, pe linga acestea mai poti sa povesti si tu.
9 Cauta sa vezi logica si sensul obiectului.
10 Priveste apoi in ansamblu obiectul si vezi cum e structurata materia, vei observa ca fiecare obiect incepe cu introducere, izvoare...etc si vei observa ca obiectele sunt asemanatoare si se leaga intre ele, uneori aceleasi definiti folosesc la mai multe obiecte.
11 Familearizeazate cu limbajul, cu termeni juridici, Teoria generala a dreptului contine notiunile, principiile si limbajul, deci cauta sa inveti intii aceasta ca sa te familiarizezi.
12 Ia manualul si citeste-l odata de doua ori si subliniaza cu mai multe culori in functie de importanta.
13 Seara dinaintea examenului cauta sa te culci din timp ca sa fii odihnita la examen.
14 Chiar daca nu stapinesti bine materia mult conteaza ziua examenului. important e sa ai habar si sa fii atenta uneori profesorul iti spune jumatate din ce trebuie sa scrii tu doar faci conexiunile si mai adaugi o definitie doua si inca ceva. Fii atenta si la colegi din jur.
Daca tot nu te descurci te mai pot ajuta.

| RAY a răspuns:

Adelina 90% din ceea ce inveti vei uita daca inveti mecanic, invata si tu sa treci tezele asa e la noi ne cred papagali, in primul rand cofeina e bune bea cafea,manca sanatos,nu exagera cu invatatul,recapitulare desa,de fapt recapiutularea trebuie sa fie la egalitate cu ce inveti nou asa se intareste ceea ce inveti, intelege rational,logic ceea ce inveti,isi plae ce inveti? fi curioasa,uitate la documentre,citeste articole,citeste carti, vb cu prieteni, fa din ceea ce inveti viata ta, daca urasti ce inveti, vei uita rapid, fa teste singura, criticate des
seara intre orele 17-20 invata si in primele doua ore dimineata, nu uita recapitulare mereu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai.nu stiu ce sa iti spun.si eu invat necanic pagini si pangi intregi te inteleg perfect inveti dupa uiti si ai senzatia ca nu mai rezisti prea multe pagini si prea mult scris...incearca asa cum fac si eu INVATA LOGIC incearcă stiu stiu nu prea te-am ajutat dar am incercat macar

| puppetmaster a răspuns:

Eu citesc ceea ce am de invatat forte clar si apoi ma apuc de invatat(nu stiu daca te ajuta raspunsul asta vag, dar la mine merge!)apoi fac ceea ce imi place cel mai mult ca sa ma relaxez. multa bafta cu invatatul!

| luri a răspuns:

Eu am citi ca intre orele 18-21 (seara ) si 8-11(dimineata ) invatam cel mai bine, de asemeanea am mai citit ca nu trebuie sa ne apucam de invatat imediat dupa masa, ci cu cel puţin 40 min după ce ai luat masa. Fiindcă, imediat ce ai luat masa o bună parte din energia ta este concentrată asupra degerării mîncării, fapt ce determină creierul să fie mai mult preocupat de degerarea mîncării. De asemenea nu încerca să mănînci, mai ales în perioada examenelor, mîncare grasă sau prea consistentă, care duce la o durată mai mare a creierului tău de a se precupa de degerarea mîncării. În legătură cu acest fapt, alimentarea care conţine glucide măreşte capacitatea creierului de a memora. Făţi un mic conspect dintr-o sursă sau mai multe care să cuprindă punctele cheie ale subiectului, folosind limbajul personal. După aceasta, repetă aceste subiecte cu o zi înainte şi apoi cîteva ore înainte de examene din conspectul pe care l-ai făcut anterior. Şi dăcă citeşti o durată îndelungată fără să laşi timp pentru a te restabili, pur şi simplu nu eşti eficiet în memorare fiindcă organismul are nevoie de aşi restabili energia consumată pentru vedere. Am citit un studiu unde, persoanele inteligente au recunoscut ca luau patile pentru memorie, si eu ma gandesc sa iau, eu zic sa cauti ceva natural daca e. Macar tu esti la facultate, eu ma plang la liceu pentru bac. :/

| JoHerondale a răspuns:

La drept ac si la medicina ai de invatat foarte mult! Eu sunt in clasa a XI-a si am extrem de mult de invatat la Biologie pentru ca dau la medicina plus sunt si fizica, chimia, mate si romana care sunt pentru teza. timpul trebuie sa ti-l imparti in asa fel incat sa faci ce vrei tu si sa inveti. Cel mai potrivit e sa te apuci de invatat dupa ce te odihnesti 30 de minute sau o ora si apoi sa mananci bine, din cauza stresului arzi foarte multe calorii si poti sa te imbolnavesti pe baza de stress. Si iti imparti lectiile pe mai multe parti, potis a iti desenezi un grafic sau sa iti faci un spider web si sa inveti scriind, e cea mai buan metoda. Eu una asa invat biologia! happy Succes.