| reee3 a întrebat:

Sunt clasa a 12-a si vreau sa ma inscriu la o academie militara sau postliceala militara. Eu sunt destul de convins ca o sa iau bacul. Dar am cautat pe internet si nu am gasit nimic detaliat despre ce probe fizice si ce examene trebuie sa dau.
Si altceva nu vreau sa fac, adica acesta este singurul meu vis, spun asta pentru ca majoritatea carora le-am spus ce vreau sa fac nu au fost de acord.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cine CREZI că stă să-ţi indice modalitatea de admitere la vreo 7-15 instituţii de învăţământ? rolling on the floor

Va TREBUI să accesezi site-ul oficial al FIECĂREI instituţii şi să vezi detaliile referitoare la admitere laughing

Toate cele bune!

| murgumarius a răspuns:

Ai in Pitesti o postliceala de subofiteri si maistri militari (sergent major si mai sus) de 1an si 8 luni si ai in Bucuresti o facultate specializata de 4 ani (pentru ofiteri-locotenent si mai sus) sau ca militar profesionist (soldat si mai sus) ai la Breaza un curs de 4 luni.
Daca tot termini si iei bacul incearca la Pitesti scoala de subofiteri si la Bucuresti facultatea legata de armata. Daca nu intri acolo mergi la u.m. de apartii cu taica-tu si fa un raport de angajare la comandant (cu numar de inregistrare). Bafta.
Mai ai si mai, sie, sri, pompieri si spp in afara de armata de ales. Bafta, funda te rog.