| Oanna983 a întrebat:

sunt clasa a 9-a si am ramas corigenta la matematica peste aproximativ o luna dau corigenta dar nu stiu nimic. Profesorul meu este foarte dur si daca nu as sti de 5 m-ar lasa repetenta nici bani nu ar accepta deci trebuie sa ma apuc de invatat in luna asta trebuie sa invat toata materia imi dati niste sfaturi cum sa invat mai rapid? Si ce lecti sa invat poate si niste linkuri cu lecti predate. Sper sa trec corigenta chiar daca inteleg cam greu matematica. Dau cea mai mare funda posobila celui mai bun raspuns:*

2 răspunsuri:
| Miree a răspuns:

Nu poţi să îngraşi porcul în Ajun, ştii cum se zice. E de preferat să înveţi tot ce ai făcut cu profesorul tău la clasă. Dacă ai habar de ele, cu sigurnaţă ai să treci şi peste acest hop, ca să zic aşa. Faci şi nişte exerciţii ceva. Şi aia e! Dar dacă cauţi o metodă de a învăţa rapid, nu eşti pe calea cea bună. Nu exista aşa ceva. Poate vrei să zici de medicamente care te ajută să memorezi ami uşor, şi îţi recomand MemoPlus.
Baftă!

| alphie a răspuns:

Buna, cauta pe youtube de exemplu progresii, o sa-ti apara mai multe clipuri in care explica sau proful online, pe site-ul math-pdr.com st lectii video online clasa 9-12, incearca sa inveti dimineata in special intre orele 08:00- 13:00, 16:00-19:00, poti asimila informatii dar trebuie sa ai vointa sa inveti si sa incerci sa nu amani, i-a lecitina, ori bilomag, memoplus, ce vrei dar ar trebui sa-l iei cat mai repede ca sa-si faca efectul, https://www.youtube.com/channel/UCiLxo9-6zmfRDxatby3UWmA, si aici gasesti lectii, mie mi se pare ca explica mult mai bine decat cele de sus, dar ramane la aprecierea ta, mananca nuci, peste, cumpara vitamina b complex, este foarte buna, st si rugaciuni pentru luminarea mintii si ajutor la examene, dar trebuie sa si inveti. Daca vrei lasa-mi id de mess sa-ti spun o gramada, la mine in liceu se lasau corigenti pe capete :D din cauza "chiulangita acuta". Bafta!