| CinevaCandvaUndevaEu a întrebat:

Sunt clasa a XI-a si as vrea sa dau la Arhitectura. Chestia este ca nu pot spune despre mine ca ma pricep atat de bine la desen, de fapt deloc, din cauza asta imi este foarte frica pentru ca proba la desen este eliminatorie. Credeti ca este tarziu sa ma apuc de meditatii la desen? Sau ca o sa reusesc sa intru la Arhitectura daca fac meditatii, avand in vedere ca nu stiu si nici nu am talent la desen? Daca puteti sa imi dati niste sfaturi...Pot sa invat sa desenez intr-un an? Sau un an jumatate?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Arhitectura nu este doar desen artistic, aia este partea cea mai usoara, baza ei fiind: desenul tehnic la scara, multa matematica, fizica si rezistenta materialelor, calcule compleze de rezistnta a fundatiei, zidurilor, structurii metalice samd.
Deci, cum stai cu matematica si fizica?
Ca alea sunt materiile de baza, la care vei da admiterea la facultate.

| CinevaCandvaUndevaEu explică (pentru Violleta2022):

Matematica nu este o problema. Fizica da...Dar pot sa invat oricum! Si nici desen tehnic nu stiu. In privinta desenului imi este frica.

| AlexSescioreanu a răspuns:

Se poate învăța un strict necesar pentru admitere într-un an. Desenul nu e o problemă dacă lucrezi cu cineva care știe cum să te ghideze.
La ce facultate de arhitectură vrei să dai?