| mulinobianco a întrebat:

Sunt din Republica Moldova si planific sa fac studiile universitare in Romania, dar ma ingrijoreaza o problema: coruptia in sistemul educational. Am auzit de la prietenii ce-si fac studiile in Romania ca acolo nu se ia mita. Vreau o opinie a voastra, ca locuitori si Romaniei, presupun ca cunoasteti situatia bine. Multumesc Anticipat.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti contradictorie. Cum te ingrijoreaza coruptia daca aceasta nu exista (spui ca nu se ia mita)?
Te-ar ingrijora faptul ca nu exista coruptie doar daca ai vrea s-o folosesti, respectiv sa-ti treci examenele dand mita.

| mulinobianco explică (pentru Ioandelasal):

NU am spus ca nu se ia mita, am spus ca asta afirma prietenii mei si pentru o informatie mai exacta, am apelat la voi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistita! si in Romania e la fel ca in Moldova. Doar suntem frati!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sistemul e corupt ca si restul sistemelor, ca si in alte tari samd. Mi se pare o tampenie sa spui ca nu vrei sa faci o facultate intro tara pentru ca 2% din profesori iau mita

| mulinobianco explică (pentru suntserios):

Deci, vrei sa spui ca 2% din profesori iau mita-n Romania?

| suntserios a răspuns (pentru mulinobianco):

Habar nu am cati iau sau cati nu iau mita, am zis si eu un numar acolo.