| patrisia09 a întrebat:

Buna happy
Sunt in clasa a IX-a la profil real si fac programare.
Nu ma descurc asa de bine...dar imi place sa exersez, si mi-ar placea sa stiu mai bine.
Am incercat sa fac aceasta problema... mi s-a parut foarte simpla... dar nu stiu de ce nu imi merge happy

Problema:
Să se afişeze numărul elementelor nule, negative şi pozitive dintr-o matrice cu n linii şi m coloane.

Rezolvarea mea :
#include
int main()
{
int n,m,i, j, c[100][100];
while(c[m][n]!=0)
coutm;
coutn;
for(i=1; i

6 răspunsuri:
| Matt24 a răspuns:

Asta-i tot codul tau? 1st, dupa #include trebuie sa ai niste biblioteci.Iar cu acel while() habar n-am ce ai incercat sa faci.Tu trebuie sa afisezi cate numere negative ai in matrice, cate pozitive si cati de 0, nu? Pt asta trebuie sa ai niste valori in matrice, probabil le citesti de la tastatura, nu 100 ca iti va lua mult timp. Dupa ce ai elemente in matrice, trebuie sa o parcurgi element cu element si vei avea 2 if-uri. Daca c[m][n ]>0 creste un contor, daca c[m][n]

| patrisia09 explică (pentru Matt24):

Stiu cum trebuia sa fie scris... dar eu am facut copy-paste din MinGW si asa mi-a afisat... am vazut si eu dupa si am incercat sa modific dar tot asa a ramas happy

am reusit sa fac problema pana la urma... am gresit la o banalitate... dar multumesc oricum :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se fac tema pe TPU, invata ca doar dai teza la info.

| patrisia09 explică (pentru anonim_4396):

In primul rand am dat deja teza la info. si in al II-lea rand nu e o tema.
Era o problema care mi s-a parut banala la inceput dar a devenit destul de complicata pentru ca nu imi mergea happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate te ajuta site-ul asta: http://www.google.ro/......http?/url
orienteaza-te la liceu la matrici si poate te mai lamuresti. salut!

| patrisia09 explică:

Nu imi afiseaza rezolvarea corect... nu stiu de ce happy