| Catelusdragut123 a întrebat:

Bună! Sunt in clasa a VIII-a, iar anul acesta m-am calificat la Olimpiada Nationala de Limba Franceza, cu un punctaj de 98, 5.
Faza națională va avea loc la Iași( ma bucur enorm ca este de ziua mea), dar îmi este foarte frica. Nu vreau sa o mai dezamăgesc pe doamna profesoara de franceza. Am mai încercat și anul trecut, dar atunci nu am reușit, obținând doar 81 de puncte.
La proba scrisa cred ca m-as descurca cat de cat, o sa mai lucrez la compuneri, dar îmi e foarte frica la proba orala. Eu sunt foarte timida si mereu când vorbesc cu cineva, vorbesc cu o voce joasa și nu am curajul sa privesc acea persoana în ochi. Pur și simplu asta sunt eu, ma simt foarte prost. Nu stiu cum o sa ma descurc la proba orala, imi e foarte frica și am niște emoții foarte mari, fiind prima olimpiadă nationala la care ma calific. Imi era mai ușor dacă doamna putea veni, dar din păcate nu poate fi profesorul insotitor.
Puteți va rog sa îmi dați niște sfaturi? Multumesc

2 răspunsuri:
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Bună.

chestia 1 :
LEGAT CE CEEA CE VREI SA FACI :
Eu te sfatuiesc sa intelegi ce anume merită rusine si sfială.
Sa intelegi bine chestiile astea.
Incearca sa cunosti normalitatea umana generala.(toata lumea /foarte multă lume / 50% procent de oameni, putini, foarte putini, aproape nimeni - in urma chestiei asteia cu incredere sau nu in față. )

pas 1 : ce vreau sa fac :
pas 2 : dupa parerea mea(sau intreaba si prieteni, despre incadrare, pe TPU etc ) in care grupa incadrez :
1 toata lumea
2 foarte multa lume,
3 50% din oameni fac asta
4 puțini oameni fac asta
5 foarte puțini oameni fac asta
6 aproape nimeni nu face asta.

dupa ce incadrez in : toata lumea face asta. - nu mai sta pe ganduri, cu toata increderea, fă asta linistita. De ce sa-ti fie rusine ca toata lumea face asta, cine sa-ti zică ceva daca se practică si face chestia asta?

daca incadrez in foarte puțini oameni fac asta : stai si gandeste-te te poți face de ras, chiar e ceva rusinos, judecati ideea si daca ai nevoie incearcă si speră ca vei reusii. -

+ ca vei pierde foarte mult daca nu esti minim normală
sa-ti permiti minim normalitatea ( mai mult decat normal ar fi actiuni pline indrazneala, calcand pe rusine precum diferenta asta :

chestia 2 :
LEGAT DE CEEA CE SPUI :
Alta chestie, fi atentă ce spui, e ceva rusinos? daca nu, vorbeste cu incredere. Daca e ceva rusinos, eschiveaza, schimba, modifică, sau nu mai zi, abtine-te, treci peste.
Gandeste te inainte sa spui ce urmeaza sa spui, vorbeste cu curaj daca nu e ceva rusinos.

=================
===================
Chestia 3 :

profesoara e acolo sa ma asculte, ea intreaba ea vrea sa audă ceea ce ai tu de zis - de ce sa-ti fie rusine de ea?
colegii sunt acolo sa faca acelasi lucru, vor merge in fața si ii vor raspunde profesoarei la intrebari, deci toata lumea o sa faceti acelasi lucru, deci nu au motive sa rada sau te rusinezi fața de una din partile astea, colegi si profesoara.

corect?