| Assy99 a întrebat:

Sunt in clasa a XII-a, la un liceu tehnologic și trebuie sa dau bacul la una dintre materiile următoare: economie, psihologie, logica și geografie. Singura problema este ca nu știu la ce as putea învăța mai bine. Logica și psihologia se exclud, rămân economia și geografia. Îmi puteți explica cam in ce consta fiecare și ce ați alege voi in locul meu?

Răspuns Câştigător
| RzV28 a răspuns:

Si eu am avut de ales dintre acestea cand am dat bacul. Cele mai grele dupa parerea mea sunt psihologia si economia dar la care nici nu prea mi-am dat interesul sa le studiez prea mult. Logica poate fi usoara pentru cei ce reusesc sa o inteleaga de la inceput. Iar geografia este cea mai complexa avand mult mai multa materie de invatat. Acum depinde foarte mult si de ce te intereseaza pe tine in viitor. Daca vrei sa iti urmezi studiile spre unul din domeniile acestea alegi acel domeniu. Daca nu si vrei doar sa iei bacul usor trebuie sa iti alegi ceva la care sa ai putin de invatat si sa iei nota cea mai mare, vorbind de proba la alegere trebuie sa ai cea mai mare nota aici si fara prea mult de batut capul cu ea pentru ca ai destul de invatat cu romana si istoria. Eu am ales logica si sincer ai de invatat doar vreo 4-5 pagini cu tot ceea ce inseamna logica, daca prinzi esentialul dupa restul vine de la sine, totul se bazeaza pe logica totusi, in 3 ore la bac ai timp sa invarti propozitiile date pe toate felurile dar in maxim o ora jumatate toti cei care dau la logica termina proba. Din liceul meu majoritatea au ales logica si foarte putini geografia. Dar este alegerea ta si ai timp un an sa te gandesti si sa inveti o materie bine. Acum depinde si la ce ai tu optional anul acesta din acestea si pe care il poti aprofunda mai bine pana in ultimul moment. Mult succes!

4 răspunsuri:
| MissxD a răspuns:

Alege materia care ti se pare mai interesanta. Parerea ta este primordiala, nu a celor din jur.
Esti inclinat spre matematica, cifre, care sunt conceptele de baza din economie si te intereseaza cum marcheaza economia societatea in care traim? - Alege ECONOMIA
Esti inclinat spre a cunoaste locuri, principalele forme de relief din Romania, memorezi bine cifre si descrieri, iti place sa calatoresti si sa citesti despre asta? - Alege GEOGRAFIA
E posibil sa spui ca nu te intereseaza niciuna in mod special. Alege atunci ce ti se pare tie mai putin greu din astea doua.

Succes!

| SonicAndrei a răspuns:

Alegi materia care îți place mai mult sau domeniul care crezi că ți se potrivește cel mai bine. Dacă te gândești să urmezi o facultate din domeniul economic atunci dă bacul din economie. La fel și cu geografia. Dacă nu vrei să mergi la facultate, atunci învață la materia care crezi că te va ajuta mai mult în viață. Dacă nu te interesează niciuna dintre ele, atunci alege materia care ți se pare mai uşoară.

| anonyymuusss a răspuns:

Gândește te mai bine la logica. Este puțin materie și se iau note foarte mari.

| luciannicolae95wow a răspuns:

Geografia, ai orinetare pe harta, lucruriile elemantare le cunosti?