| Mona2012 a întrebat:

sunt noua pe aici.Am terminat liceul si nu stiu ce sa fac mai departe.As vrea sa fac postliceala(de preferinta deoarece este mai usor atat financiar cat si in privinta cursurilor) sau facultate(daca nu am de ales) dar nu stiu ce specializare sa aleg. Mentionez ca nu ma descurc la matematica, fizica, chimie. Ma ajuta si pe mine cineva. Dau si eu funda!

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Teoria comunicarii, Tehnici de redactare, Constructia mesajului publicitar, Fundamente ale stiintelor politice si sociale, Comunicare de masa, Lb Engleza, Logica, Retorica, Managementul relatiilor publice, Comuicare cu presa, Negociere si mediere, Comunicare interculturala, Comunicare integrata de marketing etc. Sunt mai multe si nu mi le amintesc pe toate insa important este ca nu vei face mate, fizica sau chimie iar dupa finalizarea facultatii poti profesa in mass media, in domeniul relatiior cu publicul, ca relationist, ca purtator de cuvant al unei institutii publice sau in domeniul pubicitatii.
De asemenea poti opta si pentru Facultatea de Stiinte Politice, unde la fel nu se fac cele trei materii la care nu te descurci. Poti gasi pe paginile web ale facultatilor la care vrei sa dai mai multe detalii si poti vedea care facultate are si forma de invatamant la distanta sau cu frecventa redusa.

2 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Si eu cand am terminat liceul eram in situatia ta. Terminasem filologia deci nu aveam o treaba cu matematica, fizica si chimia si am ales sa fac o facultate pe specializarea din liceu astfel am ales Comunicare si Relatii Publice din cadrul Univ. AL. I. Cuza, Iasi. Tin sa mentionez ca am optat, tot, din cauza situatie financiare, pentru forma de invatamant la distanta, adica prezenta la cursuri(care se desfasoara doar in week-end-uri) nu este obligatorie daca ai posibilitatea de duci daca nu, nu. La examene in schimb trebuie sa te duci. Totusi intre o postliceala si o facultate cu Frecventa Redusa sau la distanta eu as alege pe a doua.

| Mona2012 explică (pentru M25M):

M-am gandit la multe facultati numai la asta nu. Ce materii se fac?

| M25M a răspuns (pentru Mona2012):

Teoria comunicarii, Tehnici de redactare, Constructia mesajului publicitar, Fundamente ale stiintelor politice si sociale, Comunicare de masa, Lb Engleza, Logica, Retorica, Managementul relatiilor publice, Comuicare cu presa, Negociere si mediere, Comunicare interculturala, Comunicare integrata de marketing etc. Sunt mai multe si nu mi le amintesc pe toate insa important este ca nu vei face mate, fizica sau chimie iar dupa finalizarea facultatii poti profesa in mass media, in domeniul relatiior cu publicul, ca relationist, ca purtator de cuvant al unei institutii publice sau in domeniul pubicitatii.
De asemenea poti opta si pentru Facultatea de Stiinte Politice, unde la fel nu se fac cele trei materii la care nu te descurci. Poti gasi pe paginile web ale facultatilor la care vrei sa dai mai multe detalii si poti vedea care facultate are si forma de invatamant la distanta sau cu frecventa redusa.