| anon2000 a întrebat:

Buna sunt pe clasa a8a si as vrea sa ma decid cat mai repede ce liceu sa aleg ...am de optat intre un liceu militar daca as intra pentru care ar trebui sa merg la Alba-Iulia sau cel mai bun liceu din oras fiind liviu rebreanu bistrita la profilul bio-chimie mai nou stiintele naturii ma puteti ajuta cu niste sfaturi?

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Trebuie să te gândești bine dacă vrei la liceul militar. Liceul militar e un stil de viață, nu doar liceu. Dimineața la prima oră începeți exercițiile fizice, apoi mâncați, apoi ore, apoi trageri cu arma și alte cele. Nu e un liceu oarecare, doar cei mai buni fii și fiice ale țării merg acolo. La științele naturii e mai ușor decât la biologie-chimie.
Sfatul meu, pentru că ceri sfaturi, e să te pregătești pentru ceea ce ți-ar place să faci în viață. Chiar dacă nu ai o idee clară în privința unei meserii (și oricum, în 9-10 ani, până când intri tu în câmpul muncii, poate apar 200 și dispar 400 de meserii). Ar fi surprinzător să știi deja ce vrei să faci în viață, dar dacă nu știi încă, nu e nici o problemă. Fiecare ne naștem cu anumite abilități, plăceri, preferințe. Poți afla domeniul larg care te atrage și pentru care te potrivești, în așa fel încât să faci din munca ta o reală plăcere.
http://www.studentie.ro/teste/care-este-cariera-viselor-tale-330#
Sunt multe alte teste pe internet, dacă acesta nu îți dă suficiente detalii în rezultate, doar caută pe Google "test carieră".

| Hemera a răspuns:

Daca vrei sa iti faci o idee despre liceul, ilitar uite aici: http://youtu.be/vCdrkYL5GnU
Eu zic sa iti faci rabdare si sa urmaresti reportajul.Cat despre varianta a doua, eu sunt pe profilul apa si e chiar foarte ok, adica poti face orice dupa aceea.

| SweetChildOAxls a răspuns:

Daca mergi la liceul militar, poti avea doar o cariera in armata. In schimb, de la stiintele naturii poti face ce vrei cu viata ta. Iti pot spune sigur ca la academia militara, tu de la liceul militar dai aceeasi admitere ca mine de la filologie. Adica nu esti altfel privit daca ai terminat un liceu militar.
Mult succes!