| UseYourBrain a întrebat:

Tocmai am dat examenul de capacitate si am obtinut media necesara. Imi doresc sa merg pe profilul mate-info. Ce imi recomandati? Sa merg pe mate-info intensiv engleza sau mate-info intensiv informatica? Voi ce ati alege?
Mentionez ca intentionez sa studiez la o facultate din strainatate(inca nu stiu unde sau cum sa ajung acolo, probabil asta va fi urmatoarea intrebare).
Sunt fata si nu prea am avut tangenta cu informatica pura, adica vreau acum, in vacanta sa incerc sa invat putin. Ce imi recomandati?
Va rog sa imi raspundeti sincer si cat mai detaliat. Multumesc! happy

7 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Informatica oricum se va lua de la 0 in clasa a IX-a, deci nu iti fa griji cu asta.
Daca vrei la o facultate in străinătate îți va trebui engleza obligatoriu, însă dacă va fi una cu profil informatică, îți va fi de mare folos un profil de mate-info intensiv.
Care este nivelul tău la engleză în acest moment? Crezi că poți învăța singură sau poti lua meditații, dacă va fi cazul?
La mate-info normal ai 1-2 ore de informatică, spre deosebire de mate info intensiv unde ai 4 ore de informatică în clasele a 9-a și a 10-a și 7 ore în clasele a 11-a și a 12-a.
Și la intensiv info vei avea 2 ore de engleză, deci mie mi se pare mai avantajos intensiv informatică.
Acum alegerea îți aparține. Dacă ai noroc de un profesor bun de engleză, va fi minunat.
Eu sunt la intensiv informatică, dacă mai ai întrebări le aștept.
Baftă!

| UseYourBrain explică (pentru Sadop):

Mi se pare cam putin doar 2 ore de engleza.
Legat de nivelul meu. Eu zic ca stiu engleza destul cat sa ma pot descurca, adica am luat bilingv-ul cu nota aproape maxima, pot sa tin o conversatie cu cineva, dar logic ca exista loc si de mai bine. Acum chiar sunt in dubii.

| B3B3NI a răspuns:

Pai daca tie iti place engleza te poti duce pe intensiv engleza.Acum daca stii sa umbli pe calculator poti merge pe informatica.Tu trebuie sa alegi ce doresti tu sau ce iti place tiemai mult sa faci.

| UseYourBrain explică (pentru B3B3NI):

Si cum ajung sa studiez intr-o facultate din strainatate? Adica ce trebuie sa fac pana atunci?

| Sadop a răspuns (pentru UseYourBrain):

Va trebui să te hotărăști la ce facultate vrei să aplici.
Trebuie să cunoști foarte bine limba în care se vor preda cursurile și să te interesezi pe site-ul facultății de metodele de admitere.
În general, atunci când te înscrii trebuie să trimiți și un dosar care să cuprindă mai multe documente, cum ar fi caracterizare, CV, recomandare, etc.
La CV te-ar ajuta câteva activități de voluntariat desfășurate pe parcursul anilor de liceu, precum și atestate cum ar fi ECDL, etc.
Baftă!

| Elimalicri a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa pui in balanta avantajele celor 2. Cat de bine stii limba engleza? Vei avea nevoie probabil sa o vorbesti aproape la perfectie, mai ales daca vrei sa studiezi in strainatate. Daca deja o stii sau daca studiezi in particular si vrei sa continui, atunci nu mi se pare neaparata nevoie de clasa de intensiv, chiar daca mai mult nu strica.
In ceea ce priveste clasa de intensiv info, trebuie sa stii ce-ti doresti. Vrei sa mergi la o facultate care are in vreun fel legatura cu informatica avansata? Trebuie sa mai iei in calcul si faptul ca vei avea colegi care au facut ore de informatica in generala si ar putea fi necesar sa recuperezi unele lucruri, dar daca esti dispusa sa muncesti, nu e nicio problema. Oricum, atat informatica cat si engleza le studiezi indiferent de ce alegi. Gandeste-te care ti-ar fi mai folositoare pe viitor. Esti din Bucuresti?

| UseYourBrain explică (pentru Elimalicri):

Multumesc pentru sfaturi! Nu, sunt din Ploiesti.
As urma medicina, pentru ca imi place foarte mult. Am participat si la olimpiada de biologie. Stiu ca e greu...
Pe de alta parte, m-am gandit la informatica, inginerie... De aceea ma duc pe mate-info, ca sa ma pot razgandi laughing