| aneurysmmmah a întrebat:

happy
Imi puteti explica mai detaliat ce este profilul Mate-Info: intensiv info?
La ce facultate pot sa merg? Cate ore voi avea din fiecare materie si ce fel de materii voi studia? Pot sa continui facultatea in strainatate, de ex. in Anglia sau Franta.?

11 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

În plus, dacă este "intensiv info", vei face mai multe ore de Informatică.

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit :)

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-si-orale/

http://www.tpu.ro/......mate-info/

Toate cele bune!

| aneurysmmmah explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult! happy

| bursuc001 a răspuns (pentru aneurysmmmah):

Cu plăcere happy

| AC4S4 a răspuns:

Salut!

Poti merge la informatica, matematica, mecanica, medicina mai usoara(sau daca iei ore de bio-chimie poti si la medicina generala), si cam orice tine de uman.

Vei face :

4 Ore mate
4 Ore Info (7 in clasa a XIa)
2 Ore Engleza
2 Ore L2
3 Ore Fizica
2 Ore Bio (1 ora clasa a XIa)
2 Ore Chimie (1 ora clasa a XIa)
2 Ore Sport ( 1 ora clasa a XIa)
3 Ore Romana
2 Ore TIC ( 1 ora clasa Xa, din clasa a XIa nu mai faci)
1 Ora istorie,geogra, stiinte socio-umane, religie, desen/muzica(o sapt desen, o sapt muzica).

Poti sa mergi si in strainatate la facultate daca admiterea se face prin examen, nu prin ce liceu ai absolvit sau ce medie ai. Si din cate am inteles, examenul Cambridge(engleza) te ajuta destul de mult la admiterea la facultate in strainatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca la facultatea de mate-info. Sau orice alta facultate iti doresti, ai destule optiuni. Poti sa continui unde vrei daca ai note mari si bani.

| aneurysmmmah explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! big grin

| aneurysmmmah explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult! Dar inca mai astept raspunsuri. big grin

| dianaaa9 a răspuns:

Eu am fost la bilingv engleza, care e asemanator. Cel putin la mine, s-a pus accent pe materiile reale. O sa ai vreo 6-7 ore de info pe saptamana, vreo 5-6 de mate aproximativ..si in rest cate 2-3 din celelalte. Din experienta a ceea ce am observat la clasa mea, iti spun ca daca esti putin organizata poti sa mergi unde vrei. De la noi au ales jumatate info, iar ceilalti au mers spre medicina, arhitectura, drept, economie. O sa ai probabil un program mai incarcat, dar cand iti dai seama cam spre ce domeniu vrei sa te indrepti, sa te axezi mai mult pe materiile alea. Oricum la faculta nu o sa mai conteze nici o medie din liceu, si nimeni nu te intreaba nimic. Si da, poti sa alegi si o facultate din strainatate, dar sa te interesezi din timp ca e mai complicat cu interviurile si dosarele si sa ai timp.

| aneurysmmmah explică:

Inca mai astept!winking