| oniki a întrebat:

Acum o saptamana am invatat despre bisectoare unui triunghi la metematica si nu inteleg.Imi poate explica cineva? Funda!

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Bisectoarea este semidreapta care imparte un unghi in 2 parti egale (mai pe scurt, daca ai un unghi de, sa zicem, 90 de grade, bisectoarea il imparte in 2 jumatati de cate 45 de grade). Un triunghi are 3 unghiuri si deci 3 bisectoare, cate una pentru fiecare unghi. Aceste bisectoare se intalnesc intr-un punct care este chiar centrul cercului inscris in acel triunghi. Cam atat despre asta, succes la geometrie!

7 răspunsuri:
| ღჩօოჩօղყƙღ a răspuns:

Bisectoarea este o linie care imparte triunghiul in 2 parti egale

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Bisectoarea imparte unnghiul in alte doua congruente.

| չﻨгﻪรէﻨĸ a răspuns:

Bisectoarea este linia ca imparte triunghiul in 2.

| Renes a răspuns:

Bisectoarea imparte triunghiul in 2 triunghiuri dreptunghice ce pleaca din varful triunghiului. happy

| delia567 a răspuns:

Uita-te pe lectiademate.ro si eu zic ca sigur o sa-ntelegi happy

| Cristinna10 a răspuns:

Bisectoarea imparte unghiul in doua parti egalehappy. Asta este lucrul esential care trebuie stiut.