| Blazzerka a întrebat:

Am o mica problema. Sunt a IX-a si deja nu mai vreau in liceu in care am intrat. Vreau sa ma transfer pe al doilea semestru la alt liceu, dar am fost la secretariat si am intrebat cand as putea sa ma mut. Cele de la mine au spus ca trebuie intai sa intreb secretarele de la liceul la care vreau sa ma transfer. Asa am facut. Acestea mi-au spus ca pot abia la sfarsitul clasei a IX-a. De ce? Nu se mai pot face transferurile de pe un semestru pe altul?
P.S: sunt pe filologie intensiv engleza si vreau pe stiinte sociale intensiv engleza, deci nu trebuie sa dau diferenta.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Transferul in care se schimba profilul se poate face numai in vacanta de vara, cu exceptia unor situatii speciale, conform Ordinului MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| Blazzerka explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns!

2 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Potziintre semestre fara nicio problema. trebuie sa mergi ladirector sa vb, sa te accepte in scoalaadica sa ai acceptul verbal, pe urma cerere pe urma transfer din sm 2