| IoNuTz96 a întrebat:

Am o problema de rezolvat la fizica : La trecerea unei raze de lumina din apa in sticla indicele de refractie relativ este "n" de coordonate "sa". Indicele de refractie absolut al sticlei este "n" de coordonata "s". Aflati indicele de revractie absolut "n" de coordonata "a`" ( adica "a" prim) al apei. Aplicatie: "n" de coordonate "sa" = 1.2, "n" de coordonata "s" = 1, 6, iar R: "n" de coordonata "a" = 1, 333.
Pls care ma poate ajuta, va rog mult.

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

IoNuTz96,indicele de refractie al mediului al doilea (prin care trece raza refractata) fata de primul mediu (din care vine raza de lumina incidenta) este n21 = n2/n1. Aici cifrele 1 si 2 sunt indici.
La tine raza de lumina vine din apa in sticla, deci n1 este na (indicele de refractie al apei, asa l-am notat), iar n2 este ns (indicele de refractie al sticlei). Evident, n21 este nsa (indicele de refractie relativ al sticlei fata de apa).
Atunci putem scrie:
nsa = ns/na, de unde avem ca:
na = ns/nsa.
Aplicatie numerica: na = ns/nsa = 1, 6/1, 2 = 1, 333. De fapt iese 1, (3).
Sper ca te-am putut ajuta.