| hadasan a întrebat:

Buna ma puteti ajuta va rog la fizica dau fundita, am incercat dar nu am reusit va rog mult
O raza incidenta pe o prisma de unghi A, suferind o devitie minima, merge sub unghiul i* Aflati a) unghiul de incidenta b)unghiul de de deviatie minima c)indicele de refractie al prismei n. Aplicatie A= 60 de GRRADE si i*=60 de grade

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deviaţia minimă: unghiul de deviaţie capătă o valoare minimă în cazul mersului simetric al razelor prin prismă, adică i=i’ şi r = r’.
Unghiul de deviaţie minimă este egal cu 2i - A.
/have fun

1 răspuns:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Doar un sfat, suna o colega/coleg de clasa care se pricepe la fizica mai bine ca tine, mergi la el si faceti astfel de exercitii impreuna.Incearca sa le intelegi ca pe viitor sa nu mai trebuiasca sa apelezi la nimeni cu atat mai mult la un site pentru a-ti rezolva temele.Bafta!