| AlmudenaAntonia a întrebat:

Am scris la examen "sufletul...invie-n mine" ca epitet. Este epitet? Nici acolo nu eram sigura daca este dar nu am văzut altceva.

3 răspunsuri:
| Capsunicaaaa a răspuns:

Nu este epitet. Puteai sa iei ca epitet "ceruri albastre", "flori albe". Oricum stai linistita ca si eu cred ca am gresit aici pentru ca profesoara noastra zicea mereu "Nu luati epitete de genul "cer albastru" pentru ca nu sunt epitete. Sunt doar niste simple adjective" :/

| AlmudenaAntonia explică (pentru Capsunicaaaa):

O colega a luat" sesuri intinse"...dar nici ea nu crede ca e epitet ca nu e nicio insusire deosebita.

| AlmudenaAntonia explică (pentru Capsunicaaaa):

Bafta maine!