| aleedy44 a întrebat:

Anul asta sunt in a 8a si dau examen. Ceea ce ma nelamureste cuadevarat e la ce profil sa ma duc asa ca am apelat la voi. As vrea sa merg la stiinte sociale pentru ca mar putea ajuta la o facultate viitoare asa ca va rog sa imi spunet ce materii sunt si la ce se da teza. Ms mult.

Dau funga

Răspuns Câştigător
| pemeserie a răspuns:

Buna!
Eu sunt Anca si sunt consilier vocational/de cariera. Ca sa afli exact care este profilul potrivit pentru tine si de asemenea ce cariera ti s-ar potrivi, celmai bine este sa treci printr-un proces de orientare vocationala. Asta inseamna sa afli despre tine, ce iti place sa faci, cum iti place sa faci, ce domenii te intereseaza si nu in ultimul rand la ce esti bun. Pentru asta eu iti recomand o testare vocationala si eventual, o dicutie cu un consilier. Astfel, vei alege profilul adecvat cu ce iti place si cu directiile de cariera cele mai potrivite.
Ca si materii, ca sa nu te las fara raspuns, la stiinte sociale se studiaza foarte mult limba romana, istorie, economie, psihologie, filosofie si se da si teza la materiile astea + o limba straina din cate imi amintesc.

Daca vrei detalii despre orientarea vocationala, putem sa mai discutam.

Succes!

| aleedy44 explică (pentru pemeserie):

Chiar as fi interesat sa discutam despre o testare vocationala si ti-as ramane recunoscator daca mai ajuta

2 răspunsuri:
| Qwertm a răspuns:

La stiinte sociale faci foarte multa romana, istorie, geografie. e un profil uman ..deci nu o sa faci foarte multa fizica, mate, chimie big grin Daca te iti place romana sau istoria/geografia si limbi straine e un profil foarte bun. Teza (parca) se da la romana, istorie, geografie sau logica.E mai lejer profilul, dar daca iti place foarte mult romana ( ceea ce nu prea cred ) iti recomand filologia.
Succes in continuare! Mai ai timp sa te decizi si bafta la E.N! big grin
P.S. Daca iti place mate, fizica sau chimie iti recomand profil real ( mate-info, stiinte ale naturii ).