| Stephaniee a întrebat:

as vrea in viitor sa ajung jurist sau contabil. As vrea doar sa stiu de ce materii ai nevoie pentru a devenii jurist si contabil. PS: Nu ma descurc la matematica, intr-a 7-a am incheiat cu 6 la mate, asa ca nu ma descurc, ai nevoie de matematica la jurist si contabilitate?
Vreau sa aflu de ce materii ai nevoie si daca ai nevoie de "pile" pentru a devenii jurist sau contabil. Vreau ceva informatii. Dau funda, multumescc :***!

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Contabilii au nevoie de matematica. Juristii trebuie sa fie talentati in discursul public, sa stie bine romana, istorie, logica, limbi straine.

| vampir004 a răspuns:

Ca jurist trebuie sa stii romana multa

| alexandra1993 a răspuns:

Buna, pentru a deveni jurist ai nevoie sa faci facultatea de Drept care dureaza 4 ani, iar pentru contabil facultatea de Finante, Banci si Contabilitate care dureaza 3 ani.Tot ce inveti in liceu nu te va ajuta la facultate deoarece acolo vei studia ceva cu totul nou. Nu ai nevoie de 'pile' pentru nicio meserie atat timp cat ai inteligenta si noroc, dar mai ales ambitie! Succes!

| Stephaniee explică:

Si la ce profil al trebuii sa merg la un liceu?