| liviu9898 a întrebat:

Vreau sa dau la mate-info (ma pricep la mate cat de cat)
si as vrea sa stiu avantajele si dezavantajele acestui profil.As dori sa intru la acest profil ca in viitor sa ma fac programator IT (ma descurc foarte bine in domeniul IT)
Cateva intrebari: Este un profil bun? In viitor am mai multe sanse la joburi mai bune in afara de prof de mate si programator?
Ce facultate imi trebuie ca sa ajung programator? Este un job de viitor? Si ce materii fac la acest profil?
Dau FUNDA pentru cat mai multe argumente!

Răspuns Câştigător
| Zuzazozo a răspuns:

Este un profil bun dar si foarte greu.Si eu sunt la mate-info si desi imi placea matematica acum pot sa spun ca o urasc dar un profesor exigent de la care invat multe. Poti sa te faci si altceva in afara de profesor de matematica si programator de exemplu doctor,chimist,profesor de fizica. Poti sa te duci la Universitate Politehnica din Bucuresti. Si da, este un joc de viitor. La profilul mate-info faci in special matematica, informatica, biologie, chimie si fizica.
Funda?batting eyelashes

2 răspunsuri:
| 0Denis0 a răspuns:

Daca crezi ca te descurci bine du-te. Eu sunt la profil mate info si trebuie sa inveti calumea ca sa faci fata(depinde de persoana daca invata usor sau mai greu). Profilul da este mai ales ca faci informatica si inveti programare chiar daca la inceput o sa mori de plictiseala ca nu faceti programe ci rezolvati probleme in C++. Pai is facultati care au profil mate info daca vrei sa urmezi si facultatea in tot acelasi domeniu. Pai sa stii ca iesi bine de la asta, nu neaparat sa te angajezi ( la inceput ) dar tot o sa poti face bani cu cunostintele preluate. Materiile in general sunt aceleasi (la liceu) numa ca ai Informatica in plus acum depinde daca vrei la intensiv sau nu.

| Manoiu_Nicolae_1993 a răspuns:

Draga liviu nu zic ca programator sau profesor de mate nu sunt o meserie de viitor dar te rog sa iei in considerare si tara in care esti, uite spre exemplu iti dau eu un "long shot" dar incearca sa tintesti la medicina deoarece in Romania este mare nevoie, iar daca in viitor ai vrea sa pleci din tara, in afara ai putea gasi ceva chiar mai bun