| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU asta e ultima intrebare de genul asta am fost azi la liceul care vreau sa dau transferul si doamna directoare a spus ca ma primeste cu bratele deschise doar ca trebuie sa ma duc la inspectorat o sa ma duc maine dimineata Doamne ajuta! Deci problemele ar fi liceul care sunt acum e prea sever imi vine sa plang dupa fiecare ora nu mai pot cine ma intelege bun cine nu..si ies de pe la 6 jumate din casa si ajung si cu intarziere la liceu zau acum iar tramvaiul cu curentul lui mi-a umflat rau zona ochilor si am si miopie iar liceul care vreau e mult mai aproape de casa pot chiar si pe jos va rog ajutor ceva pana maine p.s sunt clasa a 9 profil bilingv franceza

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa motivezi cererea de transfer, ar fi bine sa poti invoca un motiv dintre cele prevazute in ROFUIP, citez:
"ART.148.Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor art. 136-145, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) la recomandarea de transfer eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) la/de la învăţământul de artă sau sportiv;
d) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
e) de la învăţământul intensiv sau bilingv la celelalte profiluri;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si pentru ce te-a trimis la inspectorat?
Spui multe care n-au nici o legatura si nici nu pui intrebarea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adica cum sa ii conving pe cei de la inspectorat sa imi accepte mutarea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa motivezi cererea de transfer, ar fi bine sa poti invoca un motiv dintre cele prevazute in ROFUIP, citez:
"ART.148.Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor art. 136-145, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) la recomandarea de transfer eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) la/de la învăţământul de artă sau sportiv;
d) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
e) de la învăţământul intensiv sau bilingv la celelalte profiluri;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| Dianna21 a răspuns:

Tot nu vad intrebarea