| Petruts a întrebat:

Ce carti de citit imi recomandati? Vreau sa imi comand mai multe carti insa nu stiu ce alegere sa fac. Cartile pot fi din orice domeniu. Merci!

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Ce-mi plac intrebarile astea. O sa-ti recomand cateva carti istorice, poate poate iti va trezi una dintre ele interesul:
"Romanul lui Hannibal - Mandria Cartaginei" de D.A. Durham
"Marea carte a inumanitatii" de Matthew White
"Mongolia lui Ginghis Haan" de Bor Sugarjav si Ion-Mihail Iosif
"Mituri clasice" de Jenny March
"Inchizitia" de Toby Green
"O scurta istorie ilustrata a romanilor" de Neagu Djuvara
"Istoria ilustrata a Primului Razboi Mondial"
"Istoria vrajitoriei in Occident" de Colette Arnould
"Nimic de invidiat. Vieti obisnuite din Coreea de Nord" de Barbara Demick
"Cea mai frumoasa poveste" de Adrian Cioroianu
"O istorie a piratilor" de Nigel Cawthorne
"Medicii nazisti. Exterminarea medicala si psihologia genocidului" de Robert Jay Lifton
"Eroi ai neamului romanesc" de Dumitru Almas
"Romanul Cartaginei" (3 volume) de Patrick Girard
"Ciuma. O istorie a mortii negre" de Klaus Bergdolt.
"O istorie a Europei" de Norman Davies
"Cleopatra" de Stacy Schiff
"Profetul Mahomed. O biografie" de Barnaby Rogerson
"Decebal, regele dacilor" de C.C. Petolescu
"Al Doilea Razboi Mondial" de Anthony Beevor.

| corolav a răspuns (pentru AFR81):

Mă tem că l-ai băgat în ceață.

| AFR81 a răspuns (pentru corolav):

Sper ca nu laughing. Am incercat sa-i recomand carti cat mai accesibile, cat mai frumoase. Poate o agrea ceva happy

| Petruts explică (pentru AFR81):

Mersi mult pentru recomandari!

9 răspunsuri:
| Kanpeki a răspuns:

Copiii lampii fermecate. (sunt vreo 6-7 volume) Povestea e foarte interesanta.
Seria cu spionul Alex Rider (6 volume, fiecare cu un titlu diferit) de Anthony Horowitz. S-a facut si film dupa primul volum. "Älex Rider Stormbreaker"

Astea sunt preferatele mele.

| Petruts explică (pentru Kanpeki):

Mersi frumos!

| Veva a răspuns:

Dan Brown -iti recomand toate cartile
Amanda Quick -Secretele noptii
Numele trandafirului- Umberto Eco
Bestia umana-emilie zola

| Anonimous123456789 a răspuns:

Incearca "Sa nu atingi aceasta carte" este geniala sau "Adevarul ascuns"