| CossssssminaaGbb a întrebat:

Cine imi poate spune si mie cam ce probe de aptitudine se dau la arta actorului? ( Dinu Lipatti, Bucuresti ).
P.s! Am intrat clasa a 8 a, inca nu stiu ce liceu sa aleg si ma tot gandesc la mai multe variante laughing

Răspuns Câştigător
| fpr139 a răspuns:

PROFIL ARTISTIC
SPECIALIZAREA ARTA ACTORULUI
I. PROBA DE APTITUDINI A SPECIALIZĂRII
a) citirea unui text la prima vedere;
b) prezentarea unui repertoriu, care va cuprinde minimum o poezie și o povestire din literatura română sau
universală, de maximum o pagină (A4)
c) povestirea unei întămplari din viaţa candidatului.
d) dialog condus de comisie, pe o temă propusă de aceasta.
Durata probei: max. 20’.
Notă: Proba de aptitudini a specializării se apreciază de fiecare evaluator cu o notă, care se calculează ca
medie aritmetică, cu două zecimale, fără rotunjire, din notele acordate separat pentru probele a), b), c) şi d).
Pentru promovare, candidaţii trebuie să obţină la fiecare etapă minimum nota 5 (cinci).
II. PROBA DE APTITUDINI MUZICALE
a) prezentarea unei melodii la alegerea candidatului.
b) reproducerea de intervale, formule ritmice/ritmico-melodice.
Durata probei: max. 10’
Notă: Proba de aptitudini muzicale se apreciază de fiecare evaluator cu o notă, care se calculează ca medie
aritmetică, cu două zecimale, fără rotunjire, din notele acordate separat pentru a), b).
Pentru promovare, candidaţii trebuie să obţină la fiecare etapă minimum nota 5 (cinci).
NOTĂ:
1. Comisiile de examinare şi evaluare pentru specializarea Arta actorului, numite prin decizia inspectoratului
școlar județean/ al Municipiului București, sunt compuse din:
- preşedinte (fără drept de notare) – directorul sau directorul adjunct al unităţii de învăţământ;
- vicepreşedinte (fără drept de notare) – şeful catedrei de specialitate;
- membri (cu drept de notare) – doi profesori de specialitatea arta actorului sau, în mod excepțional, unul de
o specialitate înrudită și un profesor specialist TSD
2. Textele la prima vedere, temele de conversaţie vor fi elaborate de comisia de examinare cu o oră înaintea
începerii probelor, în prezenţa şi cu avizarea inspectorului de specialitate/profesorului metodist.
3. Subiectele de la punctul b) al probei de aptitudini muzicale vor fi elaborate de profesorul specialist TSD,
membru al comisiei, cu o oră înaintea începerii probelor, în prezenţa şi cu avizarea inspectorului de
specialitate/profesorului metodist.
4. Comisia de examinare elaborează un număr de bilete egal cu cel puţin jumătate din numărul candidaţilor,
conţinând subiecte cu acelaşi grad de dificultate. În ziua examenului fiecare candidat extrage un bilet.
5. Nota minimă de promovare pentru fiecare probă a examenului este 5 (cinci) și se stabileşte ca medie
aritmetică, calculată cu două zecimale, fără rotunjire, a notelor acordate de fiecare examinator, membru al
comisiei cu drept de notare.
6. Media finală la probele de aptitudini a fiecărui candidat este obţinută ca medie aritmetică, calculată cu
două zecimale, fără rotunjire, a notelor obţinute la probele I şi II.
7. Media minimă de promovare a testelor de aptitudini este 6 (şase).
8. Un candidat se consideră neprezentat dacă a absentat la cel puţin una din probele de examen.
9. La probele de aptitudini pentru specializarea Arta actorului nu se admit contestaţii.

Am făcut un Copy/Paste, deoarece mi se părea mai relevant. dacă ai avea posibilitatea şi la o facultate, îţi recomand liceul din tot sufletul. deoarece, mai întâi că se merită, dacă ai reuşi să te axezi pe profilul respectiv.
Dar mai deparet, mi s-a părut în totdeauna ceva diferit, de care să te poţi bucura indiferent de context, pentru că. nu doar că te pune la încercare, dar îţi exersează şi psihicul. şi îţi dezvoltă multe capacităţi.

| bursuc001 a răspuns (pentru fpr139):

Bună!

În cazul în care NU cunoşti Regulamentul TPU, îţi comunic că ai OBLIGAŢIA de a indica SURSA de copy & paste!

Vezi detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/termeni-si-conditii

http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

Pe viitor, să indici SURSA de copy & paste!

O zi frumoasă!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să ai medie de trecere ( minim 5 - media de admitere ) şi TREBUIE să dai probe eliminatorii ( vocaţionale )!
Media finală a celor admişi depinde şi de concurenţă...

Trebuie să dai Evaluarea Naţională normală ( Română + Matematică ) şi, în plus, TREBUIE să dai ( în luna mai 2016 ) Probele de aptitudini pentru "vocaţional" ( arte/arta actorului ) - vezi detalii despre probele de aptitudini în Anexa nr. 3 la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.isjbraila.ro/......I_2015.pdf

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională din 2016 în Ordinul nr. 5081/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2015-2016

Vezi detalii despre admiterea la liceu 2016 în Ordinul M.E.C.Ş. nr. 5082/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2016-2017