| Little Kid [:x] a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine cu o treaba tongue cum fac cand am radical sub radical? Ex.: 3-rad. 2, totul sub radical big grin dau funda daca imi iese exercitiul big grin

Răspuns Câştigător
| Diana230 a răspuns:

Deci :
(3 radical din 2) * (3 radical din 2) totul sub alt radical. 3*3=9, radical din 2 * radical din 2= 2
si iti ramane sub radical 9*2 care fac radical din 18, scoti de sub radical si iti da 3 radical din 2. big grin

9 răspunsuri:
| VladimirPutin a răspuns:

Amplifici cu radical din cât este acolo sus și jos

| Little Kid [:x] explică (pentru VladimirPutin):

Deci, nu inteleg big grin trebuie sa fac media geometrica intre 3-rad. 2 si 3+rad. 2. si asta nu stiu, cum sa scap de radicalul de la 2

| VladimirPutin a răspuns:

Nu ma stiu cum e media geometrica
spune exact ce vrei să rezolvi
daca e 3- rad 2 supra rad 2 amplifici cu radical din 2

| Little Kid [:x] explică (pentru VladimirPutin):

Media geometrica este radical din produsul numerelor. Deci este (3-rad. 2)*(3+rad. 2) totul sub radical. Nu este fractie

| VladimirPutin a răspuns (pentru Little Kid [:x]):

E cam așa
9 + 3√2 - 3√2 - 2 = √7

| Alex0125 a răspuns:

N-ai voie cu teme aici

| Little Kid [:x] explică (pentru Alex0125):

De ce nu am voie? big grin

| Alex0125 a răspuns (pentru Little Kid [:x]):

Te-am raportat si vei fi suspendata maine

| floricika07 a răspuns:

Se pune tot ce este cu radical sub modul cu semn schimbat