| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema la geometrie. Vreau doar sa stiu daca diagonalele unui trapez isoscel se injumatatesc...

Răspuns Câştigător
| laurica12 a răspuns:

De fapt nu se injumatatesc :)
dovada e chiar aici: se vede ca nu se intersecteaza la jumatatea lor...
http://4.bp.blogspot.com/......trapez.jpg

| anonim_4396 explică (pentru laurica12):

Da, de fapt nu se injumatatesc dar tot bucatelele alea de sus sunt egale intre ele big grin
Nu m-am exprimat cum trebuie ori cum am facut problema happy
Acum ma bat cu chimia...

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru raspunsuri (chiar si cele care nu prea erau elocvente). Dupa cum stiti pot da doar o funda.

| Ideea a răspuns:

Da, se injumatatesc.

| emastelista a răspuns:

Diagonalele sunt congruente

| Dianna30 a răspuns:

Teoria spune doar ca diagonalele sunt congruente. Daca poti, incearca sa afli prin calcule daca se injumatatesc sau nu.