| Smile1999 a întrebat:

Buna TPU...cum poti explica ortografia cuvantului Fat- Frumos? Eu nu am habar...
Funda!

6 răspunsuri:
| 2handsUp a răspuns:

Din cate cred eu este un cuvant format prin procedeul de compunere prin alaturarea a doua sau mai multe cuvinte diferite pe care le despartim prin cratima.(alte exemple : floarea-soarelui, floarea-de-colt,...)

| amyana00 a răspuns:

Fat-Frumos s-a format prin compunere, asa cum s-a format si floarea-soarelui si este scris cu litere mari pentru ca este numele unui personaj, numele unui Fat-Frumos. Funda?

| MSmihaela a răspuns:

Fat-baiat
Frumos- chipes
este format prin compunere

| Buftea_Elena_2000 a răspuns:

Cine stie fat frumos