| lizzyluizacristina a întrebat:

Cum se face suma Gauss?

Răspuns Câştigător
| FatFrumosDinLacrima a răspuns:

Suma=1+2+3+4+5+...+N;
Suma=Nx(N+1):2.

| lizzyluizacristina explică (pentru FatFrumosDinLacrima):

Mersi mult :3

| FatFrumosDinLacrima a răspuns (pentru lizzyluizacristina):

Fundita te rog?

| lizzyluizacristina explică (pentru FatFrumosDinLacrima):

As vrea dar nu pot pune ca : imi arata fundita doar la campionul zilei si chiar vreau sa iti dau funda :3

6 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

S= n ori (n+1) supra 2(adica impărţit la 2)

| Grimmjow69 a răspuns:

Daca ai de exemplu un sir unde nu este clar sir in care se aplica suma lui Gauss, il aduci la forma respectiva (adica 1+2+3+...) si aplici formula. Exemplu: S=2+4+6+8+.+24 Dai factor comun pe 2 si avem S= 2(1+2+3+4+...+12) si aplici suma lui Gauss in interiorul parantezei. 2 * 12*(12+1)/2 = 2*12*13 / 2 = 12*13 = 156

Suma lui Gauss se aplica numai la siruri de numere consecutive care incep cu cifra 1

| scrigroup a răspuns:

Daca vrei sa faci si trasnformarile gauss in alte unitati de masura:
https://www.qtransform.com/ro/transforma/inductie-magnetica.php