| intrebsiraspundok a întrebat:

Cum va intelegi cu asa zisa "concurenta in clasa"? De cand a inceput liceul, imi e foarte frica de ea.Stiu ca suna penibil sa ma ingrijorez pentru niste note, dar totusi muncesc din greu pentru ele.S-au transferat niste elevi iar unul dintre el deja ma intrece.Sunt la mate info si sunt obisnuit sa iau note bune.Pana acum am un zece la mate si un 8 la fizica, de pe testul adus azi.El in schimb a luat 9.40 si l-a mai ascultat si a primit 10.Stiam ca pot sa invat mai mult si sa scriu mai mult, dar oricum nu ma asteptam la mai mult.
Anul trecut am terminat pe locul al treilea din clasa.
Cum sa ma obisnuiesc cu concurenta? Daca nu o sa mai fiu pe al treilea loc? Rusine mare.

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Mie niciodată nu mi-a păsat de așa zisa concurență a mea. Am învățat strict pentru mine, strict cât am avut nevoie și strict cât am avut chef. Pe la liceu erau multe materii care chiar știam că nu îmi vor folosi pe viitor iar unii profesori insistau chiar și cu puțin timp înainte de bac pe ele. Desigur, nu prea învățam, decât cât să trec la ele. De aceea nu eram printre primii, eram cam la jumate. Mai era și faptul că media nu îmi folosea la nimic. Erau și alții ce toceau sau învățau pe rupte la tot ca să obțină note cât mai mari însă eu nu mă prea strofocam. Nu îmi place să mă stresez cu chestii din astea prea mult. Mă stresez doar în momentul în care am un test sau în examen important. Chiar și așa, la bac am avut rezultate destul de satisfăcătoare căci ăla chiar conta și fără să mă chinui și să mă stresez prea mult cu asta. Ce vreau să zic e că mi se pare inutil să te stresezi prea mult cu notele astea, să îți faci cea mai frumoasă parte din viață un calvar din cauza asta. Poți intra bine merci la toate universitățile din România fără să fii al treilea din clasă, îți spun în cunoștință de cauză. Deci ce contează? Cu ce te ajută că ești al 3-lea sau al 7-lea? E doar o chestiune tâmpită de orgoliu. Eu în momentul de față în grupa mea sunt al doilea și deși văd concurență acerbă și oftică la fel printre ăia ce învață pe rupte și chiar își dau interesul, mie tot mi se pare un stres în plus. Unii chiar sunt disperați și pot chiar să poarte dușmănie pe tine din cauza asta, mai mult sau mai puțin, ceea ce mi se pare penibil. Deci ce realizezi tu e strict pentru tine, nu pentru alții. Deci învață în primul rând ca să știi, nu vânând note.

| Crackman a răspuns:

Wow poti fi ultimul din clasa, vrei sa stii ca in viata poti rupe ani de zilele daca nu o faci in momwntul in care trebuie este egal cu 0... deci relax... eu am fost cam al 8 din clasa iar la bac am fost primul cu cea mai mare medie, contreaza momentul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Concurenta e benefica, pana la un anumit punct.E trist daca singurul motiv pentru care înveți este ca vrei sa fii mai bun ca X sau Y.Inveti in primul rând pentru tine.Nu e nicio problema daca vrei sa fii pe primul loc(sau pe al treilea). Asta îți conferă ambiție, mai ales daca esti intr-o clasa buna, unde majoritatea au note mari.Nu trebuie sa te obișnuiești cu ideea ca altii sunt mai buni."Daca nu o sa mai fiu pe al treilea loc?"Daca înveți, ai sa fii.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

'Muncesc din greu pentru notele alea'
Ei te intrec pentru ca invata si mai mult, ceea ce ar trebui sa faci si tu daca esti asa de ingrijorat ca iti pierzi 'pozitia'