| Editzelu a întrebat:

De curand am vazut un documentar in care spunea ca in lume exista 8 milioane se insule.Este adevarat sau a fost o greseala?

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Depinde foarte mult cum definesti o "insula".

Daca o definesti ca "orice bucata de pamant inconjurata de apa", atunci cu siguranta ca pot fi milioane, de la insule de un metru patrat pana la insule de marimea unui continent.

Numai Republica Maldive (care ocupa o suprafa cat un varf de ac din suprafata globului) este formata din 1192 de insule

Deci intrebarea corecta ar fi "cate insule cu suprafata mai mare de X km patrati exista pe glob"

| Nume2 a răspuns:

O greseala.
" Acum, în lume există 2149 insule." - http://www.meteoprog.ro/ro/news/22167/
Au fost descoperite doar 2149 de insule pana acum, poate sunt mai multe, dar in niciun caz 8 milioane.

| CinVasileeee a răspuns:

Pamantul are un singur ocean, Oceanul planetar. Desi se obisnuieste sa se numeasca mari intinderi de ape oceanice cu nume de mult consacrate, totusi intre oceanele globului nefiind alte hotare decat limitele conventionale trasate de geografi peste ape, oceanele comunicand deci intre ele, acestea alcatuiesc o singura si continua intindere de apa. Oceanul planetar ocupa 70, 8% din suprafata planetei, adica 361.455.000 km patrati. Totusi, conform traditiei si pentru o buna specificare a regiunilor Oceanului planetar de pe Pamant, geografia continua sa accepte existenta consacrata a cinci oceane. Ele sunt:

– Oceanul Pacific (cel mai mare), cu o suprafata de 165.200.000 km patrati si adancime maxima a apelor de 11.022 m (adancime medie 4.280 m);

– Oceanul Atlantic, cu o suprafata de 106.400.000 km patrati si o adancime maxima a apelor de 9.219 m (adancime medie de 3.926 m);

– Oceanul Indian, cu o suprafata de 73.556.000 km patrati si o adancime maxima de 7.455 m (adancime medie de 3.890 m);

– Oceanul Antarctic, cu o suprafata de 20.327.000 km patrati si o adancime maxima a apelor de 7.235 metri (adancime medie 4000 metri);

– Oceanul Arctic sau Inghetat, cu o suprafata de 14.056.000 km patrati si o adancime maxima de 5.449 m (adacime medie de 1527 m). deci gandeste-te doar la asta

| Amiica a răspuns:

Pe glob exista 320 de insule, recunoscute de catre oamenii plecati in expeditii, insa pot fii mai multe care nu au fost vazute pana acum de vreun om si chiar exista, neatinse de mana omului.