| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut intr-un documentar ca lumea tridimensionala e doar un tip de iluzie.Ca ceea ce se afla in interiorul universului e o proiectie de informatii... Daca de adevarat, noi ce suntem? Cum putem exista si totusi sa nu o facem?

25 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Donsavas e suficient de ignorant incat confunda titlul universitar "doctor" cu titlul profesional "medic". Exista suficienti doctori (cu doctorate luate pe bune) care n-au studiat niciodata medicina.

| T0T a răspuns:

Tot ce vezi într-un documentar care nu are nicio treabă cu știința tu crezi? Aia nu e știință, e SF.

| Donsavas a răspuns (pentru T0T):

Nu ai de unde stii care e sursa documentarului pentru a face asemenea afirmatii.

| T0T a răspuns (pentru Donsavas):

De ce ar trebui să știu sursa documentarului? Un om ți-a zis de exemplu că elefanții zboară. Eu îți zic că omul ăla cel mai probabil se înșeală căci nu are baze științifice. Tu îmi zici după că nu am de unde să știu că se înșală pentru că nu îi știu numele?

| Donsavas a răspuns (pentru T0T):

Nici ceea ce ai scris tu legat de elefanti nu a fost dovedit insa totul este posibil. Sa nu ne limitam la explicatiile altora, nu avem de unde sa stim ce e dincolo de planeta noastra si daca ce vedem noi este chiar ceea ce vedem de fapt si nu o simpla proiectie, iluzie sau halucinatie a propriei minti. Ne traim viata asa cum ne este data fara a avea credinte, conceptii care ar putea fi false( fie ele inventate, fie simple erori)
Cel putin asa fac eu! Sanatate!

| T0T a răspuns (pentru Donsavas):

Noi știm lucruri pe baza dovezilor altfel mai bine nu le afirmăm. Știința e exactă, ea e bazată pe dovezi și pe experiențe științifice deci unde am greșit când am zis că chestia asta nu are nicio treabă cu știința? Nici măcar nu e relevantă afirmația ta căci dacă ai știi ce e aia informație ai știi și faptul că oricărui sistem(căci existența e formată din sisteme) îi corespunde o informație căci fiecare sistem e caracterizat de o evoluție în timp și spațiu. Informația e deci o proiecție a existenței, dacă vrei. Dacă zici invers, atunci de unde vine acea informație? Nu tot dintr-un sistem? Eu zic că devenim ca și câinele care încearcă să își prindă cu dinții propria coadă și se rotește ca un nebun. Dacă ar fi o iluzie a propriei minți, ceea ce iar nu are noimă, cum îți explici că nu știi tot ce înseamnă universul? Cum o minte poate să cuprindă ceea ce nu știe de fapt? Mintea proiectează ce știe, nu ce nu știe. Dacă nu tratăm logic o chestiune putem să spunem orice. Credințele pot exista însă au nevoie de o logică ca să fie plauzibile că dacă deja am găsit ceva ce nu se leagă și ce îți face credința paradoxală eu zic că ai tot dreptul din lume să te îndoiești de ea.

| Donsavas a răspuns (pentru T0T):

Asa cum ti-am spus,mintea este in stare sa creeze orice. Toti stim asta! De la vise pana la alte minuni! Creierul nostru functioneaza programat,nu tu ii ordoni sa-ti controleze bataile inimii si nu poti prelua aceasta actiune. Nu dezvolt! Daca anumite lucruri ar fi cum spun oamenii de stiinta,cel mai probabil,filosofia nu ar mai interveni cu atatea teorii. Pana la urma,nu exista dovezi care sa ateste de unde provin toate aceste vibratii,unde electromagnetice pe care tu le simti, mai apoi le percepi. Oricat am invata noi despre ADN-ARN si cromozomi, ele, la nivel subatomic nu mai respecta aceleiasi legi. Este ca si cand nu ai stii nimic! Eu nu caut sa vin cu explicatiile si teoriile cuiva. Am propria mea teorie despre viata(nu este exemplu dat) si caut sa demonstrez ca nu este DOAR o simpla teorie, fara a tine cont de ceea ce mi s-a spus. Cercetez in particular cum stiu eu mai bine! Nu ma voi rezuma niciodata la ceea ce spun altii! O zi buna!

| T0T a răspuns (pentru Donsavas):

Visele sunt proiecții a ceea ce știm, a realității. Niciodată adică nu vei visa tu sumele Zeta-Riemann căci nu știi ce-s alea. Creierul face parte dintr-un sistem biologic și tu când te referi la bătăile inimii nu te refer la chestii conștiente ci la funcționarea sistemului în sine. Nici nu ai cum să ordoni chestiile astea căci omul este un sistem cu reglare automată în mare însă nu are relevanță asta în discuția noastră căci funcționarea sistemului nu este totuna cu proiectarea a ceva care de fapt e a psihicului conștient sau subconștient, chiar(ambele preiau informația din realitate, nu o creează și tu ești dovada cea mai bună căci nici nu știi la ce se rezumă fizica, dapoi ca tu să o inventezi). Dacă ai reuși să și proiectezi teoria undelor electro-magnetice ai știi mai multe și nu ai zice că nu știm ci că nu știi. Filosofia e o chestie veche din care s-au născut întrebările care ne-au făcut să evoluăm. Însă cei mai mari filosofi iubeau și matematica și știi de ce? Pentru că aplicau niște principii logice în filosofia lor. De fapt prin natura sa filosofia aplică niște principii logice. Nu am zis că credințele nu sunt bune sau corecte ci am zis că credințele paradoxale, ilogice, cel mai probabil nu sunt bune sau corecte. Legile fizice se aplică absolut peste tot la fel. Uite încă un lucru pe care mintea ta nu e capabilă să îl proiecteze. Tu folosești TPU acum nu datorită minții tale ci a altora că dacă te las acum în pădure nici o casă din pietroaie nu ești în stare să îți construiești, dapoi un calculator. Poate îți dai seama că e absurd să crezi că totul e proiecția propriei minți. Diferența dintre teoria ta și a altora e că tu nu ai realizat nimic cu teoriile tale decât contradicții logice, iar alții au schimbat lumea și au adus dovezi cu care și-au susținut teoriile. Oamenii de știință crezi că sunt așa individualiști? Nu! Au fost mulți care au greșit și li s-a demonstrat asta și au acceptat însă și prin greșeli poți evolua dacă le realizezi. Oamenii care au schimbat lumea au lucrat cu demonstrații nu cu ideea ta "sigur e ca mine deși nu am nicio dovadă și mi se mai explică că o dau în logica de baltă, dar nu contează, e ca mine". Dacă e ca tine fă ceva concret și schimbă și tu lumea. Adu o demonstrație cu care să iei un Nobel nu care nu e demnă nici de subiect de luat în seamă aici pe TPU. Tu nici măcar nu știi fizică. Eu, crezi că a trebuit să mă iau după altcineva când mi-am dat seama de erorile tale logice? De ce nu renunți acum la a mânca căci ingredientele sunt produse de munca altora, nu de a ta, deci nici de mintea ta. Eu zic că sunt multe alte exemple. Acum tu chiar ai tupeul să te iei după altcineva care a inventat calculatorul. Te sfătuiesc să faci totul singur și să te duci în pădure dacă nu vrei să te iei după nimeni. Nici măcar nu realizezi că cele mai multe lucruri pe care le poți face în secolul 21 le faci datorită altora. Ești o rușine pentru oamenii ăia și pentru specia în sine.

| Donsavas a răspuns (pentru T0T):

Ai crede tu ca ma poti invata pe mine de functionarea creierului? Te inseli! Unu la mana. Doi la mana,de unde stii tu de ce aptitudini sunt eu in stare? Ma cunosti? Eu ti-am spus si asta i-am transmis si celor din jur,ca nu trebuie sa se limiteze la o singura explicatie si ca totul incepe cu o teorie pe care,daca ajungi sa crezi in ea si cercetezi pe masura,in timp,o poti si demonstra,daca corespunde realitatii. Repet,tu nici macar ma cunosti! Cata fizica stii tu? Hai sa vorbim de propria persoana in tine. Poti sa-mi dai id-ul tau de Facebook in privat pentru a-ti demonstra de cata fizica poate fi capabila mintea mea? Nu conteaza ce gandire adopt,conteaza cine esti in societate iar eu deja am demonstrat celor din jur de ce sunt capabil. Nu-mi pot exprima parerea nici aici pe TPU? De ce? Cine esti tu sa-mi interzici? Asa,inca nu mi-ai spus in ce calitate ma critici pe mine si ce ai facut tu pana la ora actuala in viata(studii,cercetari,etc) pentru a avea dreptul de a comenta ''peste'' mine! Si nu,eu nu am venit cu ideea ca ''sigur e ca mine'',asta este doar in mintea ta! Am spus ca nu ma limitez la demonstratiile lor. Daca avem capacitatea de a judeca si gandi rational,atunci eu zic ca putem fiecare dintre noi(daca avem pregatirea necesara) sa cercetam. Nu ne tine nimeni in loc sa avem asteptari de la altii! Vad ca nu stii sa inchei o conversatie si sa respecti parerea cuiva,atunci hai sa vorbim in privat,daca-ti place taina! Vedem acolo cata biofizica stii tu,si cata biofizica stiu eu!
Daca altii sunt o rusine pentru societate si tu nu, atunci ia-te tu dupa ei si fa lucrurile cum crezi mai bine! inventeaza, descopera, creeaza ceva! ajuta omenirea cu ceva si nu te mai lua dupa altii! Eu incep de unde vreau si fac ce vreau, ma priveste! Nu esti capabil tu a-mi contesta comentariul si cu atat mai mult sa dai sfaturi in conditiile in care nu ti le-am cerut!
Nu realizez lucrurile astea? Dar daca realizez si pur si simplu in vad de viata asa cum vreau si incep de unde vreau? Te DERANJEAZA pe tine cu ceva? Te vad atacat asa si nu inteleg care e problema TA. Hai in privat sa o lamurim!

| Donsavas a răspuns (pentru Donsavas):

Intai* am vrut sa scriu happy

| T0T a răspuns (pentru Donsavas):

Păi omule iar revin la principiul absurdității și a omului fără nume care afirmă absurditatea. Nu trebuie să știu numele omului ca să îmi dau seama că e o absurditate. Nu, nu știi fizică căci nu știi ce-s alea unde electro-magnetice și de asemenea nici măcar nu știi că legile fizicii sunt aceleași pentru fiecare lucru, sistem din univers. Eu ca să ajung la o concluzie nu trebuie să știu cine ești tu, că poți fii și Papa de la Roma, eu trebuie doar să știu ce afirmi. Asta contează. Eu știu destulă fizică însă nu pot zice că știu extrem de multă însă câtă știu eu are și o legătură cu cine sunt în realitate. Însă ce nu înțelegi tu, că iar nu gândești logic, e că aici pe TPU ceea ce spunem ne definește, nu ceea ce suntem. Putem spune bazaconii că nu contează pentru că suntem nu știu cine? Eu nu cred că merge așa. Eu am făcut studii personale că altfel nu mi-aș fi dat seama că nu știi fizică, iar ceea ce nu știi tu de abia atinge puțin fizica ca materie completă. E doar un A, B, C ce vorbim noi aici. Cum am zis dacă nu vrei să te iei după nimeni du-te în pădure. Te-am caracterizat ca o rușine pentru că nu respecți ce au făcut alții pentru tine că teoriile lor ți-au ușurat viața omule. Un om care crede că ceea ce suntem în societate contează mai mult decât ceea ce spunem e unul care pentru mine e un Vanghelie. Să mai vorbim de rațiune? Devine ceva amuzant. Tu nici nu știi ce înseamnă organism biologic de ești în stare să afirmi că mintea ta proiectează totul. Off, te-ai cam încins, nu prea a proiectat faptele cum trebuie mintea aia a ta divină...Cred că e o eroare în sistem, dar stai eroarea aia era dinainte însă a fost nevoie de încă o variabilă ca să ți-o evidențieze. Pe mine de ce m-ar deranja? Sunt mulți mediocri cu opinii idioate însă suntem aici să discutăm și chiar am ce contesta căci dacă nu aș fi avut nu aș fi zis nimic însă sunt prea multe gropi adânci în concepțiile tale atât pe partea rațiunii cât și pe partea cunoașterii. Trebuie mult pământ pus acolo ca să fie umplute dar degeaba pune cineva dacă tu îl scoți cu bună știință. Eu nu îți interzic să te gândești la ce vrei tu însă am tot dreptul din lume să îți spun de ce e idioată opinia asta. Dacă vrei o discuție respectă niște principii logice, nu spune că e ca tine și să le dai un mare șut în fund căci logica înseamnă rațiune. Dacă știai așa multă fizică îmi explica-i și transpuneai teoriile electro-magnetice în concepțiile tale și de asemenea îmi arătai cum ai dovedit tu observațional sau experimental sau chiar matematic că legile fizicii nu sunt la fel peste tot. Sau măcar explică-mi ce fel de principii folosești în demonstrațiile tale. E o situație atât de ironică că îmi zici că te iei după tine și topicul se rezumă la un documentar pe care l-ai văzut. Devii amuzant. laughing

| Donsavas a răspuns (pentru T0T):

Am spus eu cumva ca mintea mea proiecteaza totul? Este o teorie,ca si cea de mai sus,nu este inventata de mine si nici nu as crede ca ar putea fi demonstrata de cineva,oricine ar fi acela. Hai sa-ti dau toate explicatiile despre teoria undelor electro-magnetice si sa-ti explic mai multe despre fizica cuantica in privat. Astept id-ul,ca sa nu mai fiu amuzant! Intre timp,voi explica un aspect important din comentariul meu. NU CONTEAZA CINE ESTI insa, ceea ce faci tu in viata de zi cu zi,te defineste. Eu asa pot sa am zeci de mii de ganduri in cap,asta nu inseamna ca nu fac tot ce imi ghideaza mintea. Te-am intrebat ce realizari ai si in ce domeniu lucrez pentru a sti din start cu cine vorbesc,ce competente ai. Daca esti un om de stiinta celebru aflat sub anonimat,foarte bine! TE ASTEPT IN PRIVAT! Poate invat si eu ceva de la tine, daca tot s-a creat conexiunea asta, asta daca nu ai sa-mi spui ceva ce deja stiu. REPET, vedem in privat daca am vreo lacuna, ca tot venea vorba de mine!

| T0T a răspuns (pentru Donsavas):

Ce te oprește să îmi explici aici? Fă-mă să înțeleg. E un topic deschis de tine, putem vorbi orice și aici. Crezi că dau datele mele de contact oricui? Păi dacă nu zici că mintea ta proiectează tot atunci ce susții așa înverșunat această teorie? E o teorie prostească. Eu vreau să discutăm aici, spune care ar fi problema? Hai să deschidem topicul să ne dăm seama de cât și cum știm fiecare, ce zici? Dacă știi așa multe nu e nicio supărare, exact cum spui tu, poate am ceva de învățat de la tine deși ar fi trebuit să demonstrezi asta dinainte. Eu nu întreb omul ce studii are eu îmi dau seama din conversație. E vreo problemă? Pe mine nu m-au interesat un moment studiile tale căci asta e o conversație liberă pornită pe un site unde are acces oricine și oricine are dreptul în a spune ceva iar pe om ceea ce știe îl definește într-o foarte mare măsură. Ai dreptate acum, ceea ce faci în viața de zi cu zi și acum am observat o parte din ce faci și ce spui(a spune e și a face) deși înainte și chiar și în ultima parte ca răspunsului iar o dai pe cine sunt. Sunt un om care vrea să vadă ce ai de spus și cu ce îți susții teoriile. De la asta au pornit discuțiile. Aici te bruiază mediul?

| Donsavas a răspuns (pentru T0T):

Da,exact. Ne dam seama dupa gandire! fix asa sa faci! Daca doctoranus,un user de pe acest site stie cate ceva despre medicamente,atunci cel mai probabil este un medic sau cum ii place lui sa se autoporecleze '' cel ce trebuia sa fie medic''. Eu nu am nici timpul,nici cheful sa creez aici un topic. In privat era mai usor,intru-cat vedeai clar ca iti explic in timp real. Aici,e mai greu si eu nu prefer,nu imi plac discutiile in public + ca nu este categoria potrivita,eu nu sustin nicio teorie,cel putin nu in mod direct pentru a fi nevoit sa dau si niste explicatii. Ba mai mult,nu te-am pus eu sa discuti cu mine,sa crezi in teoria lui x sau lui y pentru a demonstra ceva plus ca nu as avea cum! Ceea ce vreau sa spun este ca nimeni nu stie de fapt care este scopul nostru pe pamant si cum este viata! Crezi ca toate aceste explicatii ar veni la mana noastra asa de usor? Daca e doar ceea ce vrea Cel de Sus sa credem si in realitate,viata e cu totul altfel? Daca intelegi,stii ce este viata de ce nu incerci sa demonstrezi toate astea? Eu nu sustin fanaticii si pe cei ce cred ca toate aceste lucruri au aparut ca prin minune,magie da' nici nu pot nega! Ceea ce stii tu este ceea ce au gandit altii. A da,logica,rationamentul! Nu am uitat de ele. Putem compara toate astea cu un caz penal rezolvat,chipurile! Un om a murit,vin cativa martori si aduc niste potentiale dovezi cum ca ca respectivul mort a fost ucis si explica ce si cum. Dar stai? Sunt atatia oameni calomniati si atatea lucruri ascunse de ochii lumii,inclusiv adevarul in aceste cazuri grave(de cele mai multe ori cand sunt implicati criminali cu putere de decizie). In urma anchetei in care s-a demonstrat ceva, daca nu poti interveni cu alte probe si o alta teorie, nu se schimba nimic! Dar cine poate stii ce a fost de fapt? Stii tu adevarul absolut pentru a ma contrazice? Sa nu te raportezi din nou la legile fizicii! Incearca sa vezi si dincolo de astea! Sa nu-mi spui ca nu vezi, asta e problema ta, nu a mea! Eu nu spun ca legile fizicii ar fi niste inventii sau ca de fapt ele nu se bazeaza pe logica...ar fi absurd. Spun doar ca nimeni care a studiat matematica nu a putut spune SIGUR ce si cum! Tot teorii sunt! Daca vrei sa vorbim despre stiintele naturii,te astept in privat. Sunt multe subiecte de discutat si nu vreau sa fac aici un chat! Gata,ori vorbim in privat cum iti spun,ori incheiem intru-cat,pana la urma,pe timpul si energia lui,nimeni nu este obligat sa dea explicatii. Fie care sa-si caute,sa munceasca,sa cerceteze si sa demonstreze! Sa nu ne bazam doar pe aceea care au demonstrat, caci, asa cum ai spus, fara ei nu puteam vedea asa usor aceasta perspectiva de a gandi. Hai sa cercetam si de la capat, daca e nevoie! Cine-o stie ce se mai poate descoperi! Fizica cuantica 'spune' clar ca lucrurile nu stau asa cum le stiam noi. Te astept in privat ori eu am incheiat! ZI BUNA!

| T0T a răspuns (pentru Donsavas):

Eu nu am zis că știm lucruri ci am zis că unele teorii dacă încalcă niște principii logice și devin paradoxale pot fi excluse și de asemenea am zis că cel mai mult ar trebui să ne bazăm pe ceea ce știm. Aici nu era vorba să mă înveți pe mine fizică ci eu am pornit o discuție care neagă teoria expusă de tine. La asta se rezuma discuția noastră și ți-am spus de ce. Exact, am ieși din topic pentru că topicul era despre teoria asta și eu la asta voiam o explicație pe care recunoști că nu o ai. Următoarea fază ar fi să recunoști că încalcă niște principii logice. Ce relevanță are să vrea "cel de sus" să credem în ceva dacă el oricum e acolo sus? Vezi sunt lucruri pe care trebuie să le gândești că trebuie să aibă o consecință logică. Noi ne luăm după ceea ce știm iar știința este într-o continuă evoluție. Viața oricum e scurtă, ce relevanță ar avea ceea ce credem pentru societate dacă nu aflăm ceva concret, oricum? Eu nu am ce demonstra dacă nu știu, eu doar pot exclude lucrurile care nu se leagă. Asta se întâmplă mereu în lumea științifică. Toate teoriile științifice au fost supuse criticii și unor filtre mai mult decât serioase. Gândește-te că de exemplu împotriva lui Einstein s-au adunat 100 de cercetători de renume mondial care au scris o carte prin care îi contestau teoriile și cu toate astea multe dintre teoriile lui sunt demonstrate în ziua de azi. Nu e ușor să îți impui o opinie în lumea științifică dacă nu vii cu ceva concret. Umanitatea va afla din ce în ce mai multe însă omul va înțelege din ce în ce mai puține. Tu crezi că sunt mulți capabili să ajungă ca nivel și acum 100 de ani? Chiar deloc, căci e un nivel imens chiar și ăla de atunci, dapoi ăsta din ziua de azi. Nu e ușoară deloc știința. Și tu te folosești de știință în ziua de azi foarte mult, chiar dacă nu îți place să recunoști. 90% din ce știi o știi de la alții, deci să fim serioși și să lăsăm ipocrizia. Când vei inventa ceva atunci te poți considera mare dar tu acum înveți și pui într-un mod rațional cap la cap ceea ce înveți. Nu e ușor să vii cu ceva nou și plauzibil, trebuie să fii geniu. Dar un geniu mereu se folosește de principalul său instrument, pe lângă creativitate, rațiunea! Asta înseamnă știința, o creativitate rațională și poate chiar și intuitivă. Eu te-am contrazis pe tine folosind strict un instrument logic iar logica e una universal valabilă indiferent de domeniu. Eu văd cât vreau dar mereu voi fugi de chestii ilogice, paradoxale sau iraționale căci astea sunt false. Nu poți zice că dacă A respectă o mulțime de proprietăți poți, ca să fii tu mai superman, să zici că e de fapt o mulțime vidă. E cum ai zice că dacă desenezi niște axe paralele ele se intersectează. Logica e universal valabilă și nu este deloc corect să trecem peste ea. Ce zici tu în exemplul tău nu implică așa multă logică căci sunt lucruri pe care nu le știi însă în teoria ta am folosit o logică destul de purificată, nu prea m-am folosit de instrumentele fizice. De fapt și faptul că legile fizice sunt peste tot la fel e o chestiune logice, dar una e să nu le cunoaștem pe toate și alta e să zicem că de fapt nu sunt aceleași. Asta e dovadă de ignoranță mai mult. Matematica de asemenea e un instrument exact. Una e să spui că nu cunoști tot ce ține de matematică și alta e să spui că de fapt matematica nu e exactă. Iar a doua opțiune e cea ignorantă. Faza e că dacă ai studiat măcar la un nivel modest în școală, observi că și în ce au studiat alții trebuie să îți folosești logica. Tu nu le iei pur și simplu de-a gata ci trebuie să le înțelegi ca să poți să îți dai cu părerea. Mereu trebuie să te gândești, de ce e așa? Aici vorbesc în general de matematică că în fizică nu putem spune la tot de ce e așa căci nu știm. Însă în matematică, lucrurile mereu au o demonstrație satisfăcătoare, nu doar observațională sau experimentală. De aceea teoriile importante din fizică au modele matematice complexe. O zi bună.

| sabin89 a răspuns (pentru Donsavas):

"vin cativa martori si aduc niste dovezi cum ca respectivul mort a fost ucis" - E bine zis?

| sabin89 a răspuns (pentru T0T):

"poți fi și Papa de la Roma" - Crezi ca Papa de la Roma stie foarte multe? happy

| Donsavas a răspuns (pentru sabin89):

Of,of! alta treaba nu ai...

| sabin89 a răspuns (pentru Donsavas):

Imi pare rau ca te-am facut sa oftezi. Zambeste si tu, nu pune la inima. happy

| T0T a răspuns (pentru sabin89):

Sincer, cred că are o cultură destul de vastă istorică și teologică având în vedere că e în fruntea creștinismului. Eh, a fost un exemplu gen noi aici suntem niște utilizatori anonimi care poartă discuții. Eu cred că de cele mai multe ori aici nu noi devenim protagoniștii, ci ceea ce spunem, ideile noastre.

| sabin89 a răspuns (pentru T0T):

Hai sa mai stam la taifas, ca nu ne goneste nimeni. Fiindca veni vorba, papa e posibil sa aiba o cultura vasta, dar la stiinte cred ca pricepe destul de putin; sa nu mai vorbim de fizica cuantica, unde pana si eu laughing sunt cam pe langa. Cunostintele teologice pe care le are nu sunt de mare valoare in ziua de azi. El si-a investit timpul si energia intr-un domeniu care poate e bazat vreo 80% pe minciuni; am zis si eu un procent. Deci, pe o lista cu oamenii de valoare ai lumii eu l-as pune catre coada. In fine. Sa revenim la oile noastre. Cred ca l-ai luat cam tare pe Donsavas. Oricum, printre oamenii de pe site-ul asta el este unul din cei inteligenti si pregatiti. Comparativ cu mine sunt aproape sigur ca stie mai multe. Dar, toate trec. Dupa un nor trebuie sa apara soarele.

| doctorandus a răspuns (pentru T0T):

Vezi primul meu raspuns de aici.

| Donsavas a răspuns:

Nimeni nu iti poate confirma nimic. Asta e realitatea.

| T0T a răspuns (pentru Donsavas):

Nici faptul că elefanții zboară nu poate să ți-l confirme nimeni în felul ăsta. Poate într-o galaxie aflată la sute de ani lumină există undeva o planetă unde elefanții zboară, dar am vreo dovadă ca să afirm asta?

| Clorox a răspuns:

Las-o asa, n-are rost sa te gandesti la astea!