| Bububu01 a întrebat:

Deci, am luat la evaluarea nationala la romana 7.3. Am facut contestatie pentru ca in simulare am luat 8.6, si atunci nu invatasem mai nimic, dar pentru examen, am invatat si ce nu prea stiam. Este posibil sa-mi vina punctajul dupa contestatie mai mare cu un punct sa spunem, adica sa ajunga la vreun 8.3? Sau ma mai intereseaza daca se poate sa-mi fi gresit punctajul si sa-mi fi trecut nota altcuiva? Ma cam sperie chestia ca ar putea sa-mi mai scada, dar cand am calculat si mi-am facut singura un punctaj nu ar avea cum sa iau mai putin de 8.5. Ofer vot+funda celui ce ma lamureste si imi ofera un raspuns ajutator.

Răspuns Câştigător
| Daeria a răspuns:

N-ai de unde să știi și te agiți degeaba.
Am luat 9, 20 la română anul trecut și gramatica o făcusem fără nicio greșeală, m-a chemat și profesoara să-i spun răspunsurile și cum am scris exact și a confirmat și ea că puteam lua 10.
Am făcut contestație și mi-a scăzut 10 sutimi.

Totul e la compunere, degeaba te zbați tu și zici că meritai mai mult.
Dacă ăia de acolo citesc înainte o compunere foarte bună și apoi o văd pe a ta, clar că impresia nu-i prea bună și-ți scad o grămadă. Iar la recorectare de obicei nu se pun puncte în plus, decât dacă au trecut nota altui elev, dar se întâmplă rar.
La gramatică n-au ce să-ți facă, ce-i greșit e greșit.
Puține șanse să ți se schimbe nota.

| Bububu01 explică (pentru Daeria):

Dar poate si sa-mi greseasca nota, adica sa mi-o fi trecut pe a altuia, nu? Daca da, dupa recorectare ce nota imi trece, nota pe care deja o aveam sau nota pe care o merit cu adevarat?

| Daeria a răspuns (pentru Bububu01):

Poate să ți-o fi trecut pe a altuia, dar destul de rar apar cazuri de genul. După depunerea contestației o să ți se treacă nota reală dacă într-adevăr evaluatorii au transcris greșit notele.

| Bububu01 explică (pentru Daeria):

Asta am vrut sa aud. Ma rog, in cazul asta sa citesc. laughing

17 răspunsuri:
| Daniellllll1 a răspuns:

Deci chestia cu contestatia sta in felul asta:
Tu ai facut contestatie, daca nu iei punctajul ala care l-ai obtinut prima data, ala ramane, asta e partea nasoala la contestatie
Tu trebuie sa faci contestatie cand esti sigur ca meritai mai mult cu 0, 5, daca iei cu 0, 1 sau 0, 4 nu ti se pune, ramane aceeasi nota.
Bafta, sper sa nu iei mai mica, decat cea pe care ai luat-o prima data

| Bububu01 explică (pentru Daniellllll1):

Nu e corect. Mi-am facut de nenumarate ori punctajul. Singura chestie prin care mi-ar putea iesi un punctaj atat de mic ar fi sa mi se anuleze o compunere, dar nu vad de ce. Nu inteleg. Si daca au gresit si mi-au pus punctajul altcuiva, acum tot eu trebuie sa suport consecinta. Stiu sigur ca nu am cum sa iau doar atat. Nu e deloc corect. Macar sa-mi puna nota e care o reevalueaza si gata. De ce nu fac ce e drept?

| B3B3NI a răspuns:

Mie nota 7:30 mi-se pare destul de buna iar daca faci contestatie poate sa scada.

| Lazar_Sorinel_1994 a răspuns:

Nu e panica man! Am avut colegi anul trecut la care de la 7, 90 a ajuns la 8, 90. Deci 90% probabil ca o sa ti-o mareasca.

| ioan05 a răspuns:

Stai linistita.In general iti mareste nota.Si eu am fost anul trecut in locul tau, am luat 7.41 la romana, am facut contestatie si mi-a dat 8.35.

| Bububu01 explică (pentru ioan05):

Ohh. Deci spui ca se poate mari si peste 0, 5? Adica, asa spun unii ca daca e sub 0, 5 punctajul final nu se mareste cu nimic. Iar daca depaseste 0, 5 ori se mareste doar cu 0, 5 ori ramane acelasi. Cum e? Trebuie sa se res[ecte neaparat regula de 0, 5 ca sa se poata mari sau se mareste si cu mai mult daca e cazul?

| Daniellllll1 a răspuns (pentru Bububu01):

Eu am depus contestatie la mate si trebuia sa-mi dea mai mult cu aproximativ 70 de sutimi

| Bububu01 explică (pentru Daniellllll1):

Si ti-a mai dat sau au respins cererea?

| ioan05 a răspuns (pentru Bububu01):

Daca este sub 0, 5 nu iti mareste, dar daca este peste 0, 5 iti mareste cu cat meriti

| Daniellllll1 a răspuns (pentru Bububu01):

Ce sa respinga? Marti primesc rezultatul final.

| Bububu01 explică (pentru Daniellllll1):

Credeam ca ai dat in anii trecuti. Iti doresc bafta. Cat a fost nota initiala?

| Daniellllll1 a răspuns (pentru Bububu01):

Pe privat rolling on the floor

| Bububu01 explică (pentru Daniellllll1):

laughing Ok.

| Bububu01 explică (pentru ioan05):

Aveam in cap prostia cu " Ca sa iti mareasca sau sa iti scada nu trebuie sa depaseasca diferenta de 0, 5 in ambele cazuri". Sau " Daca nota a crescut cu mai mult de 0, 5 nu se schimba nimic". Dar acum parca m-am mai linistit. laughing