| Valenziana a întrebat:

Imi puteti spune va rog cum fac diferenta intre o propozitie subiectiva si o completiva directa? Pentru ca atunci cand pun intrebarea, la unele propozitii mi se pare ca este buna si "care este lucrul care" dar si "care este lucrul pe care" si nu-mi dau seama care este corecta. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Propoziția subiectivă este introdusă printr-un verb impersonal (se crede, se aude, se spune, se știe etc), pe când propoziția completivă directă se introduce printr-un verb personal (adică un verb care are persoană: (eu) cred că..., (el) știe că..., (eu) învăț ce... etc)
Obs: La propozitia subiectivă, trebuie să înveți regulile prin care se introduce. De exemplu:
1) După verbul "a trebui" urmează întotdeuna subiectiva.
Trebuie(1)/ să cercetăm (2)/
1. PP
2. SB

2) Verb reflexiv impersonal (ex: se știe, se aude, se crede)
Ex: Se știe (1)/ că va reuși (2)/
(1) PP
(2) SB

3) Verbe pasive impersonale (ex: este scris, este hotărât, este stabilit etc)
Ex: este scris (1)/ să se întâmple (2)/
(1) PP
(2) SB

4) Verbe active impersonale însoțite de pronume personal în cazurile acuzativ și dativ
Ex: Ne rămâne (1) să cercetăm (2)/
(1) PP
(2) SB

5) Expresie verbală impersonală (a fi + adverb), ex: este bine, este rău, este ușor, este greu etc
Ex: Este greu(1)/ să reușim(2)/
(1) PP
(2) SB

6) Verbul "a fi" impersonal (adică, verb care NU are persoană și nici subiect)
Ex. Era (1)/ să plouă (2)/.
(1) PP
(2) SB
Obs: Verbul "a fi" trebuie să se înlocuiască cu "a se întâmpla".

1 răspuns:
| GiuliaMariaa05 a răspuns:

In regenta nu vei avea niciodata subiect daca urmeaza o propozitie subiectiva. Aceasta urmeaza in general dupa verbe impersonale "nu se stie, trebuie" sau "fireste", iar completiva directa dupa "nu stiu, etc.".