| andreivip2011 a întrebat:

Diferenta dintre propozitie completiva directa si subiectiva?
(Ambele raspund la intrebarea "ce?" cum diferentiez asta?)

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

NU folosi întrebarea "ce?" la subiectivă! Ea poate fi recunoscută după cele șapte reguli pe care le are! Trebuie să le cunoști.
Întotdeauna COMPLETIVA DIRECTĂ se introduce printr-un verb personal (care se poate conjuga): citesc, învăț, scriu etc.
SUBIECTIVA se introduce printr-un verb impersonal (care NU ARE persoană și NICI subiect!)
Ex: se știe, se aude, a fost scris, trebuie, este bine, poate, fără îndoială (toate aceste verbe NU se pot conjuga ca cele de la completiva directă)
Îți dau regulile și dacă nu înțelegi, aștept întrebările tale:

REGULA I

Verbul "a trebui" impersonal (să aibă sensul "SE CUVINE", "SE CADE", " E NECESAR")
Ex:
Trebuie/ să iau examenul./ (trebuie= e necesar, se cade) 1. PP 2.SB
E necesar/ să iau examenul. 1) PP 2) SB
Se cade/ să iau examenul. 1)PP 2) SB
Deci, verbul " a trebui" trebuie să se înlocuiască cu unul din cele trei verbe.

REGULA a II-a

Verbul " a fi " impersonal (cu sensul " a se întâmpla")
Ex:
Era/ să mă calce mașina./ ( Se întâmplă/ să mă calce mașina/) 1. PP 2. SB
Era/ să plouă./ (Se întâmplă/ să plouă/) 1. PP 2. SB

REGULA a III-a

Verbe active impersonale.
Verbele "trebuie", "doare", "poate", "rămâne", "ajunge", precedate de un pronume personal la dativ și acuzativ:
Ex: Ne ramâne/ să cercetăm cauzele/ 1) PP 2) SB
Ne= pronume personal în caz dativ
Îți ajunge/ cât ai învățat / 1) PP 2) SB
Îti= pronume personal în caz dativ
Ne doare/ că s-a întâmplat/ 1) PP 2) SB
Ne= pronume personal în caz acuzativ

REGULA a IV-a:

Verbe reflexive impersonale (se cuvine, se cade, se știe, s-a auzit, s-a aflat, s-a stiut etc)
Ex: Se stie/ cine învață/ 1) PP 2) SB
S-a aflat/ care a fost adevarul./ 1) PP 2) SB

REGULA a V-a:

Verbe pasive impersonale ( a fi + participiu):
Este scris, a fost scris, a fi scris, fusese scris
Este dat, a fost dat
Este hoptarat, a fost hotarat, fusese hotarat
Este important
Este dovedit
Este recomandat
Acum, aplicate in propozitii: Ti-a fost dat/ să suferi./ 1) PP 2) SB
Iti este scris/ sa suferi/ 1) PP 2) SB
Este hotarat/ ca vom participa./ 1) PP 2) SB

REGULA A VI-a

Expresie verbală impersonală
A FI + adverb (este bine, este rău, este posibil, e așa, e drept etc)
Ex: Este bine/ să ajuti pe alții/ 1) PP 2) SB
A FI + locutiune adverbială (e de priosos, e cu putintă)
Ex: E cu putință/ să reusesc/ 1) PP 2) SB

A Fi + verb la supin (e de știut, ar fi de dorit etc)
E de stiut/ ca va reusi/ 1) PP 2) SB

REGULA a VII-a

Adverbe sau loc. adverbiale predicative (ex: adverbe predicative: sigur, poate, desigur, probabil, pesemne. Exemple de locutiuni adverbiale pred: fara indoiala, cu siguranta)
Sigur/ ca este vinovat./ 1) PP 2) SB
Fara îndoială/ că va reusi/ 1) PP 2) SB

2 răspunsuri:
| Irinoasa a răspuns:

Cred ca e cam asa:
Propozitia subiectiva raspunde la intrebarea CINE
EX: CEI CARE AU SCRIS au primit nota mai mare
Prima propozitie e subiectiva pentru ca raspunde la intrebarea CINE si inlocuieste un subiect. Adica ai putea sa spui ELEVII au primit nota mai mare
Completiva directa raspunde la intrebarile pe cine/ce?
EX:I-am spus Mariei CE A TREBUIT SĂ-I SPUN