Întrebare recomandată | fumsipraf a întrebat:

Buna tpu.imi zice si mie careva care e diferenta dintre british english si american english? merci

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Unele cuvinte difera gen

petrol gasoline
crisps chips
lorry truck

| PedoBarbie a răspuns:

Sunt ceva diferenţe mici între engleza britanică şi engleza americană, dar în rest e aceeaşi limbă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Difera accentul si anumite cuvinte. De exemplu la englezi e "movie", iar la americani "film" sau invers, nu mai stiu exacthappy
Oricum, sunt diferente minore.

| EmoPikaChu666 a răspuns:

Păi e diferenţă de accente şi de pronunţie.Au şi unele cuvinte diferite cum ar fi în british se scrie '' pub' şi în american se scrie '' bar''. Americanii simplifică vorbirea pentru vorbesc repede.