| Mexx99 a întrebat:

Buna TPU.In legatura cu evaluarea nationala de ieri,am cateva nelamuriri,am avut de scris sinonime care sa se potriveasca in text si la linistit am scris =smerit
si la cer-rugaminte
masura versurilor Bine-ai venit an nou, bine-ai venit am scris ca este de 12 silabe iar la scriitor contemporan am scris despre Rhonda Byrnelaughing are ceva?

Răspuns Câştigător
| ILoveHandball a răspuns:

La sinonime ai gresit, la linistit era calm, la cer eu am scris te rog si mi s-a spus de o profesoara de romana ca este gresit, la silabe erau 6-4 silabe...si la scriitor eu una nu am dat nume dar a foat bine cum am facut...depinde de norocul tau acuma, daca cazi in prima mana la corectare se va puncta exact ce e in barem chiar daca ai facut bine si nu e in barem vei pierde, daca vei cadea in a doua mana atunci norocul tau profesorii vor fi mult mai blanzi si mereu cei din prima mana iau nota mai mica decat cei din a doua mana ex( daca meritai 8 cei din prima mana iau 7:80 cei din a doua mana pot lua si 8:50, nu e neaparat asa dar ideea ca prima mana ia nota mai mica decat a doua)

2 răspunsuri:
| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns:

Erau 10 silabebig grin

| cristinaelenasoric a răspuns:

Pai la sinonime ai scris bine. la masura ai gresit era: primul vers era de 6 silabe al doilea de 4 si la compunere ai scris bine.