| BBAlyss a întrebat:

Buna TPU
In saptamana altfel voi avea in clasa un concurs de karaoke la care se pot spune si poezii sau monologuri in cazul celor care nu au o voce foarte buna
Eu m-am gandit sa spun o poezie, insa nu stiu ce poezie.

Imi puteti recomanda poezii scrise de compozitori romani?
Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| SandraMikyZu a răspuns:

De Mihai Eminescu:
-O ramai
-unul din cele 3 Sonete
-Luceafarul
-Lacul

De Nichita Sranescu:
-Lectia despre cub

| mixxjim a răspuns:

Poeziile sunt scrise de poeti, nu de compozitoriwinking ce domeniu preferi? ca nu cred sa stea cineva sa asculte 96 de strofe ale luceafarului laughing

| mixxjim a răspuns:

Daca ai si putin talent "actoricesc" eu ti-as sugera o fabula, e ceva mai deosebit, toti recita eminescu :)) fabula se poate si "interpreta", e haioasa si mi se par mai faine ca o poezie simpla si banala pe care nu o aude nimeni;) uite aici un link cu fabule http://www.povesti-pentru-copii.com/......rate.html, alege tu una care-ti place, si in functie de cat timp ai alocat si cat de mult ai chef sa tocesti la ea :)) succes! poate ne spui ce-ai hotarat pina la urma si cum a fost la concurs;)

| BeAmazing a răspuns:

De M. Eminescu: Si daca...; Pe langa plopi fara sot; Criticilor mei; Luceafarul; La mijloc de codru des; La steaua. Sper sa-ti pleaca big grin!

| anonim333 a răspuns:

Pai, alege una care sa te reprezinte. Daca iti place de POETUL nu copozitorul Mihai Eminescu poti sa inveti poezia "Mai am un singur dor". Pe asta am invatat-o eu si este foarte frumoasa.
Cum ti-am zis, alege o pezie care sa te reprezinte.