| alexandramara a întrebat:

La bac ce ati alege dintre chimie si biologie? Argumentati

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Depinde si ce biologie dai. Daca e vorba de anatomie si fiziologie umana (clasele XI-XII), atunci as alege, de departe, materia asta. Eu sa-ti spun sincer, mai stateam la ore si mai ascultam, mai citeam putin din cartea recomandata de profesoara, dar nu prea ma agitam in timpul anului. Cu 2 saptamani inainte am citit toata teoria din culegere si am invatat cat de cat esentialul (sunt multe informatii, mai bine selectezi), apoi am rezolvat toate cele 45 de variante cu ajutorul raspunsurilor de la final. Dupa aia mi-am vazut de treaba, am facut la matematica mai mult, pentru ca acolo aveam probleme. In ultima zi dinainte de proba la biologie am citit din nou toata teoria din carte ( vreo 80 de pagini ) pentru a-mi reaminti si am facut din nou variantele. A doua zi dimineata am iesit de la examen dupa o ora jumate, deoarece facusem absolut tot. Am luat 9.40 (a 7-a nota din liceu), ceea ce este foarte ok, avand in vedere ca multi faceau meditatii, fara sa ma chinui prea mult. Am avut si colegi care au dat la chimie, iar majoritatea au luat note mici, chiar daca de la inceputul anului faceau meditatii. Pe mine ma ajuta nota asta la facultate, pe ei nu prea. In concluzie, iti recomand sa nu faci greseala de a alege chimia si sa optezi pentru cea mai usoara materie: biologia.

6 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Biologia,mi se pare mai usoara desi are denumiri complicate, dar si mai folositoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biologia.
e mai ușoară.

| Scorpiel a răspuns:

Biologie, deoarece este poezie pura pe cand chimia are o multitudine de formule si mai trebuie si matematica...

| Ohaithar a răspuns:

Nici una. La nici una dintre materii nu am fost bun. Tu la ce ești mai bună(îți place mai mult)?

| zeBraJaM a răspuns:

M-as duce la biologie. e mai usor de copiat. niste definitii desene. eeeh. e mai aiurea la chimie.hee hee funda?

| SpiridusuCamatar a răspuns:

Eu unul prefer biologia. Este mult mai usor de invatat la bio, mult mai usor de facut legaturi intre notiuni, chiar daca partea teoretica este mai vasta.
La chimie in schimb, trebuie sa te pricepi bine la partea de probleme, formule chimice etc.

Acuma depinde si ce iti place tie, poate tu inveti mai usor la chimie decat la bio, dar, dupa parerea mea, biologia mi se pare mai usor de invatat. Bafta!