| pisicuta123456789 a întrebat:

Buna,TPU! La filologie bilingv engleza trebuie sa fac si o a doua limba straina, iar intrebarea mea este daca o fac de la zero. Pot sa aleg sa fac si alta limba in afara de franceza?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, se considera ca o faci din clasa a 5-a. Deci o treci pe aia pe care ai inceput s-o studiezi din generala sau pe care iti doresti mai mult s-o inveti si atunci va treui sa faci niste meditatii ca sa incepi de la 0.

| pisicuta123456789 explică (pentru Adry05):

Deci,eu am facut in clasa a 3 a franceza, si din a 5 a engleza. Ideea este asa, eu nu stiu nimic la franceza(care am facut destul) si stiu mai mulra engleza. Deci, daca fac franceza o fac de la 0? Tinand cont ca vreau sa ma duc la bilingcv englez

| Adry05 a răspuns (pentru pisicuta123456789):

Nu, nu se face franceza de la 0 eu ce am zis mai sus? Se considera 4 ani de studiu. Acum depinde si de colegii tai si profesoara. Daca o sa fiti mai multi sa nu stiti, profesoara o s-o ia mai lejer ca n-are ce sa faca. Daca nu, va trebui sa faci in particular daca vrei sa ai niste medii ok si sa nu treci la mila.

| dannyel86 a răspuns:

Intrebi la secretariatul liceului. Daca in unitatea de intavamant exista profesor de franceza, dar nu si de germana/spaniola/italiana, e clar ca vei face franceza a doua limba.