| AlinaCucu a întrebat:

m-am lasat de liceu in clasa a 9a spre sfarsitul liceului si n-am mai mers pentru motive personale, asta in 2016.
Vreau sa intru la un liceu si nu stiu cum dau admiterea si ce trebuie sa fac, daca cineva a avut o experienta similara sa imi spuneti ce ar trebui sa fac ca sa pot intra la un liceu

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vrei sa mergi in continuare la acel liceu atunci nu trebuie sa-ti retragi dosarul.
Examen trebuie sa dai doar daca vrei sa mergi la un liceu vocational, cum este liceul pedagogic, de arta, sportiv (probe sportive), etc, la celelalte se intra cu media de admitere pe care ai obtinut-o dupa evaluarea nationala.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei putea intra la un liceu abia anul viitor. Daca vei fi depasit varsta cl. a IX-a (15 ani) cu mai mult de 3 ani atunci vei putea intra doar la seral sau frecventa redusa.

| AlinaCucu explică (pentru Ioandelasal):

Da multumesc dar voiam sa stiu daca trebuie sa retrag documentele in liceul anterior, sau trebuie sa invat si sa dau examen iar? asta ma interesa

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlinaCucu):

Daca vrei sa mergi in continuare la acel liceu atunci nu trebuie sa-ti retragi dosarul.
Examen trebuie sa dai doar daca vrei sa mergi la un liceu vocational, cum este liceul pedagogic, de arta, sportiv (probe sportive), etc, la celelalte se intra cu media de admitere pe care ai obtinut-o dupa evaluarea nationala.