| ManRight2000 a întrebat:

Ma intereseaza domeniul ingineric,ce recomandati intre Facultatea de Constructii, Facultatea Electrotehnica si Electroenergrtica si Facultatea de Mecanica.Am mai pus o intrebare asemanatoare,dar am nevoie de pareri.P.S.:Sunt din Timisoara, profil mate info.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Termenul de "domeniul ingineric" nu exista in limba romana, dar se poate folosii termenii: "inginerie" sau "ingineresc".

Cat priveste facultatea pe care ai dori sa o urmezi, ar trebui sa fie aleasa in functie de preferintele tale din domeniul unde ai vrea sa muncesti si sa-ti faci o cariera in viata.
Alege bine facultatea, ca sa nu regreti mai tarziu daca vei ajunge inginer constructor, stand vara si iarna pe schele, in constructii, sau inginer electronist, unde stai intr-un birou, lucrand cu apartura electronica. Ma rog, si aici poti sa lucrezi in hale, unde se construiesc utilaje care au aparatura electronica incorporata in ele, dar nu ca in constructii, pe santier.

| ManRight2000 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspuns, dar as fi preferat un raspuns mai concret.As prefera cateva informatii despre respectivele facultati, cum ar fi nivel de dificultate, orar, materii pe care se insista.Eu as fi multumit cu orice specializare inginereasca daca as termina o facultate tehnica(constructor, proiectant, electrician etc.), adica oricare dintre aceste subdomenii ale ingineriei m ar atrage cam in mod egal, insa m ar interesa cateva informatii despre facultatile enumerate mai sus.

| ManRight2000 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspuns, dar as fi preferat un raspuns mai concret.As prefera cateva informatii despre respectivele facultati, cum ar fi nivel de dificultate, orar, materii pe care se insista.Eu as fi multumit cu orice specializare inginereasca daca as termina o facultate tehnica(constructor, proiectant, electrician etc.), adica oricare dintre aceste subdomenii ale ingineriei m ar atrage cam in mod egal, insa m ar interesa cateva informatii despre facultatile enumerate mai sus.